طبیعت گردی, مقالات

انتخاب بهترین کوله پشتی برای کوهنوردی و طبیعت گردی

شاید تعجب کنید که چرا یک مقاله ی جداگانه راجع به انتخاب بهترین کوله پشتی کوهنوردی برای شما تدارک دیده ایم؛ مگر نمی شود از همان کوله پشتی های معمولی که برای حمل تجهیزات سبک استفاده میشود؛ استفاده کنیم؟

اگر راستش را می خواهید این مبحث کمی پیچده تر از جواب بله یا خیر می باشد و در ضمن ؛ ما میخواهیم شما بهترین انتخاب ممکن را داشته باشید

به عنوان یک دوستدار تجهیزات کوهنوردی؛ ما در این مقاله وارد جزئیات محصولات می شویم؛ سعی میکنیم تمام اطلاعاتی که خودمان در این رابطه به دست آورده ایم را با شما بازگو کنیم تا در کمترین فرصت تمام قفسه های پر شده ی فروشگاه ها را زیر و رو کنید و بهترین کوله را انتخاب کنید؛ علاوه بر این کوله پشتی ها می توانند بسیار گران قیمت باشند؛ پس این که پولتان را خرج چه کوله ای می کنید اهمیت بیشتری پیدا می کند؛ تجهیزات شما باید در کوه نوردی مفید واقع شوند؛ نه اینکه لذت بردن شما از طبیعت را از بین ببرد؛ علاوه بر این؛ خودمان هم می دانیم که پاره شدن بند های کوله پشتی جدید چقدر می تواند عذاب آور باشد !

? اصول اولیه انتخاب کوله پشتی های کوهنوردی
درست مانند کوله های معمولی است؛ کوله پشتی های کوهنوردی نیز؛ با توجه به نوع صعود و بزرگ بودن آن انتخاب می شوند. سوالی که اکثر کوه نوردان از خود می پرسند این است که چه فرقی بین کوله پشتی هایی که هر روز در خیابان می بینیم و کوله پشتی های فنی و مخصوص کوهپیمایی وجود دارد؟ جواب سوال نسبت به نوع صعود هایی که دارید می تواند بسیار متفاوت باشد اما در اینجا به چند مورد اساسی در انتخاب کوله پشتی اشاره می کنیم.

? مدت زمان صعود:

قاعدتا در صعود هایی که تمام روز را در آن مشغول به کوهپیمایی هستید؛ نسبت به صعود های ساده ی چند ساعته؛ کوله پشتی فنی و بهتری را طلب میکند. در نظر گرفتن مدت زمان پیمایش؛ در انتخاب بهترین کوله پشتی بسیار ثاثیرگذار است؛ در این رابطه بیشتر صحبت خواهیم کرد.

? آب و هوا:

درست مانند کوله پشتی های دیگر؛ در این رابطه نیز باید شرایط جوی و آب هوا را مورد بررسی قرار دهید؛ آیا شرایط جوی؛ سرد و برفی است یا گرم و مرطوب ؟ بسیاری از این کوله پشتی ها نسبت به آب و هواهای مختلف امکانات منحصر به فردی دارند؛ برای هوای گرم و مرطوب به دنبال کوله ای باشید که جریان هوا را از پشت کمر شما انتقال دهد زیرا معمولا کوله های معمولی در این آب و هوا باعث گرم شدن و تعرق ناحیه پشتی و کمر انسان می شوند و در نتیجه خراش و ساییدگی بوجود می آید. برای هوای سرد و بارانی؛ باید دنبال کوله پشتی باشید که از پارچه ی ضد آب تهیه شده باشد و یا پوشش مخصوص بارندگی داشته باشد. حتما قبل از صعود وضعیت آب و هوای قله مورد نظرتان را در سایت های معتبر چک کنید؛ مثل ( هواکوه )

? فعالیت هایی که در طول صعود خود دارید:
برای بعضی ها؛ کوهپیمایی های یک روزه در طبیعت؛ شامل کوهنوردی؛ دوچرخه سواری در کوهستان؛ دویدن در مسیرهای پاکوب و حتی گشت و گذار در دهات ها و روستاهای پشتی نیز می شود؛ پس تجهیزاتی مثل یک کمربند؛ قسمت هایی که بتوان تجهیزات بیشتری را با بند کوله پشتی اضافه کرد؛ جیب های متعدد و همچنین کوله پشتی هایی که همراه با اسکلت هستند بسیار مفید واقع می شوند.

? به چه سایزی از کوله پشتی نیاز دارید؟

یک کوله پشتی معمولی کمتر از ۴۰ لیتر حجم دارد؛ با این حال؛ این حجم می تواند نسبت به فعالیت شما متفاوت باشد در اینجا به سایز های مختلف کوله و فعالیت های مرتبط با هر یک از آن ها توضیحاتی داده می شود.

? ۱۰ لیتر یا کمتر = مسیر های کوتاه و در نور خورشید ، دویدن، دوچرخه سواری جاده ای

? ۱۱ تا ۲۰ لیتر = دوچرخه سواری در کوهستان؛ مسیر های کوهپیمایی طولانی تر؛ دویدن

? ۲۱ تا ۳۵ لیتر = مسیرهای بلند و ناهموار؛ کوه نوردی جدی تر

? ۳۶ تا ۵۰ لیتر = هر فعالیتی که شامل تجهیزات بیشتر مانند صخره نوردی و یا فضاهای بیشتری برای لباس و غذا و آب باشد.
توجه داشته باشید که اگر تجهیزات و یا پوشش های اضافه با خود حمل نمی کنید؛ کوله پشتی بزرگتری احتیاج ندارید؛ یک کوله پشتی با ظرفیت پایین تر؛ به اندازه ای سبک و فشرده است که به هیچ عنوان کمر شما را خسته نمی کند و علاوه بر این ممکن است با ویژگی هایی عرضه شود که خیالتان را هم از نظر حجم و فضای بیشتر راحت کند.

? کوله پشتی از چه نظری باید برای ما مناسب باشد؟

برخلاف کوله پشتی های معمولی؛ کوله پشتی های کوهنوردی آنقدرها هم گسترده و مخصوص به جنس خاص نمی باشند. اگرچه تعدادی از آن ها برای بانوان و کودکان طراحی شده اند؛ اما بیشتر آن ها برای هر دو جنس می باشند و از ویژگی های نظیر؛ بند قابل تنظیم برای قرارگیری کوله روی نیم تنه و شانه ها برخوردارند؛ نکته کلیدی؛ همین نیم تنه است؛ بعضی از افراد قد بلند؛ دارای نیم تنه کوتاه هستند و بعضی از افراد کوتاه قد بالعکس؛ توجه داشته باشید تناسب اندازه کوله پشتی به درازای نیم تنه ی ما برمی گردد نه قد کل بدن

? بعضی از برند ها سایز های کوچک؛ معمولی و بزرگ دارند اما در کل نسبت به هم متفاوت هستند؛ ما به شما پیشنهاد میکنیم قبل از خرید یک کوله پشتی کوهنوردی؛ حتما آن را به تن کنید تا مطمئن شوید زمانی که آن را با ۱۰ لیتر؛ تجهیزات ضروری کوه نوردی پر میکنید به کمر شما فشار و خراش وارد نمی کند و شما به راحتی از کوله پشتی استفاده میکنید

? در ابتدا زمانی که کوله پشتی را به تن می کنید؛ کمربند کوله باید مقداری بالاتر از باسن شما قرار بگیرد؛ کمربند را محکم کنید تا بسته شود سپس باید بند هایی که روی دوش بسته میشوند را محکم کنید. اگر میان شانه های شما و بند های کوله شکافی وجود داشت؛ نیم تنه ی کوله برای شما بسیار بلند است؛ اگر بندهای کوله پشتی؛ کمر شما را ناراحت میکند و احساس خستگی میکنید؛ نیم تنه ی کوله پشتی برای شما بسیار کوتاه است ؛ پس باید سایز کوله خود را تنطیم و بالاتر ببرید. ( در کل بیشتر کوله پشتی های استاندارد دارای سیستم تنظیم پشتی از سایز S تا XL هستند ) ما همیشه پیشنهاد میکنیم که کوله پشتی ها را در خود فروشگاه امتحان کنید تا بتوانید بند کوله ها را به راحتی تنظیم کنید و به یک تناسب برسید که انتخاب عالیی کرده باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *