مقالات

راهنمای خرید بهترین کیسه خواب

ساز و کار کیسه خواب به طور کلی بر اساس عایق بندی است. کیسه خواب در واقع گرمایی تولید نمی‌کند، این بدن شما است که این کار را انجام می دهد. وظیفه این محصول این است که گرمای تولید شده توسط بدن شما را حفظ کند. به همین دلیل تمام کیسه‌ خواب ها محدودیت دما دارند.

کیسه خواب ها در انواع مدل، اندازه و عایق بندی وجود دارد. برای اینکه با توجه به شرایط خود بهترین انتخاب و خرید را داشته باشید، ادامه این مطلب را دنبال کنید.

موارد مهم در انتخاب کیسه خواب

این مواردی است که هنگام انتخاب و خرید باید به آن فکر کرد:

 • درجه حرارت: درجه هوای محیط تا چه حد سرد خواهد بود؟
 • شکل: جمع و جور می ‌خوابید یا ترجیح می دهید کمی فضای آزاد داشته باشید؟
 • اندازه و تناسب: با طول متناسب با اندام خود محصول انتخاب کنید.
 • نوع عایق: محصول پر شده با پر می ‌خواهید یا الیاف مصنوعی؟ 

رتبه بندی درجه حرارت کیسه خواب

درجه حرارت شمای کلی در مورد عملکرد محصول می دهد و برای مقایسه انواع آن مفید است. این رتبه بندی ها فرض می کند که شما از یک زیر انداز عایق و خوب و چادر مناسب برای عایق بندی استفاده کرده و لباس کافی هم پوشیده باشید.

بسیاری از عوامل دیگر در گرم شدن شما تأثیر می گذارند: رطوبت هوا، شرجی بودن هوا، باد، خستگی و حتی میزان سیری شما. فارغ از نوع سفری که می روید و جایی که برای اردو زدن انتخاب کرده ‌اید، باید دما و متابولیسم بدن خود را بشناسید و متناسب با بدن خودتان کیسه خواب انتخاب کنید. بسیاری از برندها از استاندارد EN برای اندازه گیری و گزارش ظرفیت گرمایی محصولات استفاده می‌کنند. توجه کنید دمای نهایی کیسه خواب، کمترین دمایی است که برای گرم نگه داشتن یک فرد متوسط ​​در نظر گرفته می شود به طوری که فرد دچار سرمازدگی نشود.

 Maximum Comfort temperatureحداکثر دمایی که یک مرد عادی بدون عرق کردن در کیسه خواب با زیپ و کلاه باز می تواند بخوابد.

Comfort temperature  دمایی که در آن یک زن به طور معمول در کیسه خواب با آرامش بخوابد.

Lowest Comfort temperature کمترین دمای بدن یک مرد به مدت ۸ ساعت در شب در کیسه خواب .

Extreme temperature  کمترین دمای بدن یک زن به مدت ۶ ساعت در شب در کیسه خواب.

انواع کیسه خواب اغلب برحسب درجه حرارت سه تقسیم بندی «تابستان»، «زمستان» و «سه فصل» دارد و به شکل زیر طبقه بندی می شود:

دسته بندیدما
تابستان۰ درجه سانتی گراد و بالاتر
۳ فصل۱۵- درجه سانتی گراد تا ۱- درجه سانتی گراد
زمستان۱۵- درجه سانتی گراد و کمتر از آن

برای اینکه خوابی راحت داشته باشید ، کیسه خوابی انتخاب کنید که چند درجه سردتر از کمترین دمای محیط مورد نظرتان باشد. فراموش نکنید که اگر در ارتفاع اردو بزنید، هوا سردتر خواهد بود. هر وقت گرمتان شد می ‌توانید کمی زیپ کیسه را باز کنید و دمای متعادلی تجربه کنید.

انواع شکل کیسه خواب

کیسه خواب ها به چند شکل مختلف در بازار وجود دارند: مستطیلی، بشکه‌ای و مومیایی.

برخی به شما اجازه می دهند فضای بیشتری داشته باشید و راحت تر جا به جا شوید و برخی دیگر هم بدن شما را کاملا احاطه می‌ کنند و در دماهای پایین انتخاب بهتری هستند. هنگام خواب، بدن هوای اطراف را گرم می کند تا شما را گرم نگه دارد، بنابراین اگر فضای کیسه خوابتان فضای خالی کمتری داشته باشد، بدن می تواند با کارایی بیشتری آن را گرم کند.

مستطیلی یا پتویی                            بشکه ای                                   مومیایی

بسته به اینکه بیشتر سفرهای شما به چه جاهایی است و با چه فضایی راحت تر می خوابید می توانید یک کیسه خواب مناسب برای خود بخرید. توجه کنید که خواب در کمپینگ و سفرهای هرچند کوتاه مساله ی مهمی است و خستگی ساعت ها گشت و گذار در طبیعت را از شما می گیرد، پس دقت کنید انتخابی داشته باشید که از ساعت های خواب و استراحت خود در سفر لذت ببرید.

کیسه خواب مستطیلی یا پتویی

شکل مستطیل مانندی دارد و در قسمت تاشدگی زیپ دارد. در شب هایی که هوا کمی گرم تر است می ‌توانید آن را از حالت فشرده خارج کرده و به عنوان پتو نیز استفاده کنید. ویژگی ها:

 • قیمت پایینی دارد.
 • بسیار سبک و راحت است.
 • از نظر حرارتی کارایی کمتری دارد زیرا فضای خالی زیادی ایجاد می کند.
 • برای دمای تابستان و کوهنوردی های سبک انتخاب مناسبی است.

کیسه خواب بشکه ‌ای

این کیسه خواب ‌ها کمی شبیه به کیسه خواب‌ های مستطیلی بریده می شوند تا بازده حرارتی بهتری داشته باشند. بعضی از آنها ممکن است عایق بیشتری برای گرمای بیشتر داشته باشند. ویژگی ها:

 • به طور متوسطی جادار است.
 • قیمت متوسطی دارد.
 • جمع و جورتر از کیسه های مستطیلی است.
 • مناسب برای استفاده در تابستان یا سه فصل است.

کیسه خواب مومیایی

به دلیل شکل تابوت مومیایی های مصر پیدا شده است، به دلیل اینکه فرم بدن را دارد کمترین حد از فضای خالی را ایجاد می کند و با بدن فاصله ای ندارد. همچنین هود برش خورده و یکپارچه گرمای آنها را به حداکثر می رساند. ویژگی ها:

 • شبیه شکل بدن است.
 • بسیار سبک و کم حجم
 • بهترین گزینه برای سه فصل و زمستان به حساب می آید.

کیسه خواب چه سایزی تهیه شود؟

بیشتر مدلهای کیسه خواب چند طول متفاوت دارند. اندازه ای که انتخاب می کنید باید با قد شما به علاوه یک یا دو اینچ (حدود ۲.۵تا۵ سانتی متر) اضافی مطابقت داشته باشد. اگر از قد شما خیلی بلندتر باشد، فضای استفاده نشده ای برای گرم کردن خواهید داشت و در نتیجه ممکن است کمی احساس سرما کنید. (اگر قرض گرفته اید یا کرایه کرده اید، می توانید از لباس های خشک و یدکی برای پر کردن شکاف های اطراف بدن خود استفاده کنید.) اگر خیلی کوتاه باشد، ممکن است با فشاری که از پاها به عایق کیسه می آید در آن قسمت احساس سرما کنید.

نوع عایق کیسه خواب

به طور کلی درون پوشش کیسه خواب از پر و یا الیاف مصنوعی استفاده می شود. محصولاتی که پر دارند سبک تر و گرم تر هستند و راحت تر فشرده و جمع می شوند. استفاده از الیاف باعث سنگینی کیسه خواب می شود اما کیفیت خواب مطلوب تری را فراهم کرده و این الیاف دارای خاصیت ضد آلرژی هستند. همچنین اگر در جای مرطوبی بخوابید آب را به خود جذب نمی کند.

کیسه خواب زنان

طول این کیسه خواب‌ ها معمولاً کمی کوتاهتر است. اندازه‌شان متناسب با شکل یک زن با شانه های باریک ‌تر از مدل تک نفره طراحی شده اند. گاهی اوقات آنها همچنین دارای عایق اضافی در قسمت شکم و پا هستند، مناطقی که عموم زنان بیشتر از همه احساس سرما می کنند.

کیسه خواب بچه ها

کیسه های خواب کودکان طبیعتا کوتاه تر و باریک تر از محصول بزرگسالان هستند. در ساخت آنها معمولاً از پارچه های فنی و عایق کمتری برای کاهش هزینه و افزایش دوام استفاده می شود.

کیسه خواب دونفره

بعضی از زوج‌ها ترجیح می دهند از کیسه خواب دو نفره استفاده کنند. کیسه خواب دو نفره وزن سبکی دارد ولی چون فضای خالی زیادی دارد، کمتر عایق است و گرما را مثل باقی کیسه خواب ها نگه نمی دارد.  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *