طبیعت گردی

راهنمای کمپ زنی در طبیعت

کمپ در طبیعت

توصیه های اولیه:

افرادی که برای اولین بار می خواهند کمپینگ را تجربه کنند، بهتر است مقاله ی ما را تا انتها بخوانند. در ابتدا قصد داریم بهترین مکان ها برای کمپ زدن و ماندن در طبیعت را به شما معرفی کنیم و بگوییم یک مکان خوب چه ویژگی هایی دارد. اگر این موضوع را بدانید به راحتی می توانید در برنامه ی صعود برای برپایی چادر اقدام کنید. نکات بسیاری وجود دارند که در هنگام کمپینگ باید رعایتشان کنید، یکی از این نکات غذا و تغذیه در طول کمپ است. همچنین لوازمی که باید به همراه داشته باشید را به طور کامل و در قالب یک لیست برایتان دسته بندی خواهیم کرد تا دیگر نگرانی از بابت کمبود تجهیزات نداشته باشید.
از آنجایی که کمپ زدن و ماندن در طبیعت دردسرهایی دارد و هرگز نمی تواند به راحتی هتل و مسافرخانه باشد، بهتر است با سختی های آن آشنا شوید. به یاد داشته باشید که در زمان کمپینگ به راحتی قادر به حمام کردن و سرویس رفتن نخواهید بود، ممکن است جای راحت و گرمی برای خوابیدن نداشته باشید، شب ها در معرض باد و سرمای هوا قرار می گیرید و گاها سروصدای حیوانات و خفاش ها اجازه ی خواب را به شما نخواهند داد حتی شاید اتفاقاتی را تجربه کنید که تا قبل از آن در خواب هم نمی دیدید. در کمپینگ قادر به خوردن غذاهای مفصل و مجلل نیستید و در اغلب موارد باید با غذای سبک خودتان را سیر کنید. همه ی این مسائل را در نظر بگیرید وخودتان را آماده ی هرچیزیکنید، سپس برای ماندن در طبیعت اقدام کنید و فراموش نکنید که قبل از شروع برنامه باید به محل چادر زدن فکر کنید.

اردوگاه و محل مناسب برای کمپ:

این اردوگاه ها مکان هایی کاملا مناسب و امن برای افراد خواهند بود که از قبل توسط طبیعت گردان دیگر تجربه و اثبات شده اند. در تمام کشورهای دنیا، محل هایی برای استقرار و گردهم آیی کوهنوردان و طبیعت گردان در نظر گرفته شده است که مسافران می توانند در آن کمپ بزنند و شب را سپری کنند. این اردوگاه ها محیط کاملا باز و وسیعی دارند و معمولا دارای مغازه و محلی برای خرید لوازم مورد نیاز می باشند.(مگر اینکه در مکان های بکر و غیر قابل دسترس باشند). همچنین به یاد داشته باشید که این اردوگاه ها ظرفیت دارند و اگر در فصل شلوغیشان به آنجا مراجعه کنید، کلافه خواهید شد و ممکن است جایی برای چادر زدن پیدا نکنید پس دقت داشته باشید که برنامه تان را چگونه تنظیم می کنید.

مراحل انتخاب محل برپایی چادر:

واضح است که قبل از سفر به هر شهر و منطقه ای، آب و هوا و شرایط آن را بررسی می کنیم و تمام مسائل را در نظر می گیریم تا به مشکل ناگهانی بر نخوریم. اینکه با کمی پرس و جو و تحقیق بفهمید که محل مناسب برای استقرار و کمپ زدن در منطقه ای که قصد سفر به آن را دارید کجاست، اصلا کار سختی نیست و باید انجامش دهید برایمثال می توانید از افراد با تجربه و طبیعت گردان حرفه ای در این باره سؤال کنید. بسیار پیش آمده که افراد بی برنامه ی قبلی به سفر رفته اند و جای مناسبی برای استراحت هم پیدا نکرده اند برای جلوگیری از این مشکلات، تمام جوانب را در نظر بگیرید. اول از همه مطمئن شوید که کمپی که انتخاب کردید امن است و حیوان وحشی در آن حضور ندارد، همچنین در فصل هایی مثل پاییز و زمستان از چادر زدن در اطراف دریا و رودخانه بپرهیزید زیرا همانطور که می دانید احتمال دارد آب بالا بیاید و شما را آزار دهد. از چادر زدن در نزدیکی کوه و تپه های که احتمال ریزش سنگ دارند جدا خودداری نمایید، فراموش نکنید که در زمانی که در جنگل حضور داشتید و بارندگی هم زیاد بود نباید زیر درختان چادر برپا کنید زیرا احتمال خیس شدگی بیشتر از مناطق دیگر خواهد بود.
محل برقراری کمپ باید ویژگی هایی را دارا باشد ازجمله ی این مشخصات می توانیم به محلی برای درست کردن آتش، میز و صندلی برای نشستن، امکان رزرو محلی برای برپایی چادر از قبل، محل دفن زباله، در دسترس بودن هیزم و چوب برای درست کردن آتش، در دسترس بودن آب و دیگر امکانات و همچنین جاده ای برای ورود وسایل نقلیه اشاره کنیم.

لوازمی که در کمپینگ باید به همراه داشته باشیم:

قبل از هرچیز باید بدانبد که لوازم و تجهیزات مورد نیاز برای کمینگ وابسته به تعداد افراد خواهند بود و هرچه تعداد افراد بیشتر باشد به مراتب امکانات بیشتری هم نیازاست. برای مثال یکی از این تجهیزات چادر است: شما با توجه به تعداد و شرایط محیطی که محل کمپ دارد باید نوع چادرتان را انتخاب کنید، اگر قصد سفر به کوهستان را دارید می بایست از چادرهای کوهنوردی موجود در بازار استفاده کنید. دقت کنید که چادرها انواع گوناگونی دارند و هر نوع از چادر ها دارای ویژگی های خاصی می باشد برای مثال برخی ازآن ها سایبان قطعات یدکی دارند و نیز محافظی برای مقابله با وزش باد و پشه و… همچنین برخی از چادرها دارای پتو و زیرانداز می باشند که شرایط خواب و استراحت را سهولت می بخشند.

کیسه

کیسه خواب:

خواب یکی از تجهیزاتی است که بسیار ضروری بوده به گونه ای که اگر آن را فراموش کردید پیشنهاد می کنیم که از ادامه ی سفر خودداری کنید و برگردید. کیسه خواب از این جهت حائز اهمیت است که قرار است شما را از سرما در امان نگه دارد پس بسیار مهم بوده و باید در خرید آن دقت کافی را داشته باشید. مرغوب ترین و با کیفیت ترین نوع آن را تهیه کنید زیرا سرما چیزی نیست که آن را به شوخی بگیری و ساده از کنارش رد شوید. کافی است یک شب را در سرما بخوابید و در یک قدمی یخ زدن قرار بگیرید تا معنی این جملات را به خوبی درک کنید.

صندلی:

نشستن روی زمین سفت و پر از سنگ و خاک برای همه خوشایند نیست و هرکسی توان تحمل این مورد را ندارد از این رو پیشنهاد می کنیم صندلی های تاشو و سبکی که در بازار عرضه می شوند را تهیه کنید و در هنگام غذا خوردن و… روی آن ها بنشینید.

تجهیزاتی برای پختن غذا:

قاشق چنگال و چاقو از مهم ترین تجهیزاتی هستند که باید به همراه داشته باشید. همچنینبهتر است از پیکنیک های کوچک و گازی و رگولاتور، باربیکیو، سوخت برای پخت و پز استفاده کنید و ظرف های مورد نیاز برای آشپزی را از یاد نبرید.

مواد غذایی و حمل آب:

غذای کمپینگ یک غذای سبک و حاضری می باشد که برای درست کردنش وقت زیادی را از دست ندهید. فلاسک و لیوان های تاشوی کوچک را فراموش نکنید. همچنین سعی کنید از بطریهایی که در بازار وجود دارند استفاده کنید این منابع نگهداری اب پلاستیکی و سبک بوده و دارای یک شیلنگ دراز می باشند که شما می توانید منبع را داخل کیف بگذارید و شیلنگ را در دست بگیرید تا به راحتی و در هر زمان آب بنوشید.

منابع انرژی مثل ژنراتور برق و باتری نیز بسیار کاربردی می باشند.چراغ و چراغ قوه برای روشن کردن اطراف، لوازم بهداشتی مثل دستمال مرطوب و… از دیگر تجهیزاتی هستند که به همراه داشتنشان خالی از لطف نیست. به یاد داشته باشید که هر کسی با توجه به نیاز و استفاده ی شخصی خود لوازم و تجهیزاتی را به کمپینگ می برد و این موضوع کاملا سلیقه ای است.

نکات ضروری درباره ی کمپینگ:

لوازمتان را از قبل جمع آوری کنید و کار را برای لحظه ی اخر نگذارید زیرا ممکن است برخی لوازم را فراموش کنید. پس کوله پشتی تان را بر اساس روزهایی که در سفر خواهید بود انتخاب کنید و دقت داشته باشید که به کمرتان آسیبی وارد نکند.
در طول کمپینگ و به ویژه در شب به اندازه ی کافی بخوابید و فکر بیدار ماندن را از سرتان بیرون کنید. کیسهخوابتان را با کیفیت انتخاب کنید و هرچقدر لازم شد بابتش پول خرج کنید. مواد غذایی مقوی را فراموش نکنید و سعی کنید بیشتر از کنسرو استفاده کنید. تا آنجایی که می توانید از تکنولوژی ها و گجت های سفر استفاده کنید این گجت ها شامل: شارژر و باتری و چراغ قوه و پاورباک و قطب نما و… می شوند. صابون و دستمال مرطوب و مواد ضد عفونی کننده و برخی داروهای ضروری و جعبه ی کمک های اولیه را فراموش نکنید.

تفریحات در کمپ زنی:

می توانید در رودخانه و دریاچه شنا کنید، البته توجه کنید که منطقه ی ممنوعه نباشد. همچنین می توانید در صورت تمایل به ماهیگیری در رودخانه بپردازید و ماهی ها را روی آتش کباب کنید. طبیعت گردان معمولا در شب دور آتش جمع می شوند و به رقص و شادی می پردازند. اگر سازی بلد بودید حتما دور آتش امتحانش کنید. همچنین می توانید روی آتش بلال کباب کنید و در کنار دوستانتان میل کنید.

الته این را هم در نظر داشته باشید که برخی افراد علاقه دارند در دل طبیعت و وسط جنگل و به دور سازه های انسان به استراحت بپردازند. این دسته از افراد کمپ زدن در مناطق محدود شده را نمی پسندند و ترجیح می دهند خودشان جایی را برای اقامت پیدا کنند. اما آن ها هم باید مراقب حمله ی حیوانات وحشی باشند و مکانی را برای استراحت در نظر گیرند که از هر نظر امن و از همه مهم تر برای برپایی کمپ قانونی باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *