مقالات

باتوم کوهنوردی

راهنمای خرید باتوم کوهنوردی

باتوم یکی از ابتدایی ترین تجهیزات کوهنوردی است که عدم وجود آن در برنامه های صعود، عواقب جبران ناپذیری را به دنبال خواهد داشت. امروزه در میان کوهنوردان حرفه ای کمتر کسی دیده می شود که باتوم را نادیده بگیرد. همانطور که گفتیم باتوم کوهنوردی از اساسی ترین تجهیزات در هنگام صعودهای طولانی و یا زمستانه است که طرز انتخاب و آشنایی کامل با انواع باتوم ها از موارد ضروری برای هر کوهنوردی است. مقاله ی ما را دنبال کنید تا در این انتخاب به شما کمک کنیم.

صعودهای زمستانه و کوهپیمایی های طولانی

در این صعودها، کاربرد باتوم بسیار ضروری است. باتوم ها در زمستان برای بررسی ارتفاع برف، کم کردن فشار وارد بر روی زانو و افزایش تعادل و نیز جلوگیری از سر خوردن استفاده می شوند و از این نظر بسیار حائز اهمیت هستند.
نکته ی دیگری که بسیار اهمیت دارد جفت بودن باتوم هاست. در هر شرایطی که بودید (کوله ی سنگین و…) برای حفظ تعادل هرچه بیشتر حتما از باتوم به صورت جفت استفاده کنید. در برنامه های طولانی عوامل مختلفی مانند مسافت طولانی و تحمل بار سنگین در زمان طولانی، استفاده از باتوم را لازم می کند.

فواید استفاده از باتوم

باتوم ها وزن را از روی اندام های تحتانی مثل پاها و زانو برداشته و آن را روی بالاتنه پخش می کنند. همانطور که گفتیم باعث حفظ تعادل در شرایط مختلفی مثل برف سنگین و مناطق لیز و یا سطوح خیس می شوند. همچنین ایجاد ستون برای چادر، دفع حیوانات وحشی و خطرناک و محافظت از خود در برابر خطرهای احتمالی و نیز تبدیل باتوم کوهنوردی به آتل در زمانی که شکستگی یا در رفتگی اتفاق می افتد، از دیگر کاربردهای این تجهیزات می باشد.
در نظر داشته باشید که هرچقدر استفاده ی درست از باتوم کوهنوردی می تواند در روند صعود شما تاثیر مثبت بگذارد، به همان میزان هم استفاده ی نادرست از آن ها می تواند تاثیرات منفی بگذارد. برای مثال زمانی که فاصله ی بدن شما و باتوم زیاد است، کشیدگی در اندام ها و عضلات مختلف بدنتان را احساس خواهید کرد و همین موضوع از علائم شروع آسیب است.
همچنین تاثیرات روانی که باتوم ها بر روی کوهنوردان دارند بسیار قابل توجه هستند. فردی که به وجود باتوم عادت کرده و فقط در صورت به همراه داشتن آن احساس امنیت می کند، در زمان نبود باتوم و در مناطقی که استفاده از باتوم توصیه نمی شود، فرد احساس نا امنی کرده و نمی تواند به راحتی به صعودش ادامه دهد و همواره کمبودی را حس می کند.

باتوم کوهنوردی

انواع باتوم

باتوم های ثابت که در واقع همان چوب های اسکی هستند ، امروزه و در حال حاضر در کوهنوردی کاربرد ندارند و حقیقتا بلا استفاده هستند.
باتوم های عادی: این باتوم ها به علت نوع ساختشان احتمال آسیب کمتری دارند و مدت زمان بیشتری سالم می مانند. این نوع باتوم ها در کوهنوردی های بسیار سنگین کاربرد بیشتری دارند زیرا همانطور که گفتیم،در برنامه های سنگین امکان خرابی شان به حداقل می رسد. البته در نظر داشته باشید که به علت انتقال ضربه از زمین به دستتان کمی موجب خستگی می شوند.
باتوم های تلسکوپی: این باتوم ها علاوه بر ایمنی بالایی که دارند تغییر پذیر بوده و قابلیت تغییر ارتفاع تا اندازه ی مورد نظرتان را دارند به همین دلیل در میان کوهنوردان محبوب اند و کاربرد زیادی دارند. اگر می خواهید صعودی ایمن و بی دردسر داشته باشید یک جفت از این باتوم های تلسکوپی را سفارش دهید.
باتوم های آنتی شوک: در ساختمان این باتوم ها فنر به کار رفته است و برخی معتقدند که همین امر سبب کاهش فشار وارد بر دستانتان خواهد شد. نام دیگر این باتوم ها ضربه گیر است زیرا با قابلیت فنری که دارند موجب دفع ضربه های متوالی که از زمین می آیند، می شوند. این نوع باتوم ها در میان کوهنوردان مخالفان و موافقان بسیار زیادی دارند و بنا به نظر مخالفان این طرح و ایده، این قابلیت ها اگرچه فشار وارد بر پا را کم می کنند اما در عوض خودشان باعث افزایش فشار بر روی مچ دست ها می شوند. همچنین آن ها می گویند آنتی شک بودن این عصاهای کوهنوردی فقط در زمین ها و سطوح نرم عملکرد مثبت دارد و در غیر این صورت با وارد کردن فشار بر روی دست ها ممکن است مشکلاتی را برایتان به بار بیاورند. تمامی این مطالب را ذکر کردیم که در نهایت بگوییم این شما هستید که تصمیم گیرنده خواهید بود، سعی کنید از کوهنوردان حرفه ای در این باره مشورت بگیرید و سپس برای خرید باتوم اقدام کنید.

اجزای باتوم ها

باتوم ها دارای دسته، بند حمایت، تنه ی اصلی،گل باتوم، محافظ سخمه و قفل هستند:
دسته: این دسته معمولا از جنس عایق پلاستیک و لاستیک است که همانطور مه می دانید برای استفاده راحت تر از باتوم باید آن را در حالتی در دست گرفت که مشکلی ایجاد نکن و سر نخورد. همچنین باتوم های که دسته ی آن ها باعث عرق کردن دستتان می شوند زیاد مناسب نیستند و سفارش نمی شوند.
بند حمایت: در بالای دسته ی باتوم تسمه ای با قابلیت تنظیم وجود دارد که گرفتن دسته ی باتوم را سهولت می بخشد. کوهنوردان این بند را دور مچ خود انداخته و سپس دسته ی باتوم را می گیرند. این کار باعث می شود باتوم از دست شخص رها نشود و اگر هم این اتفاق افتاد بند حمایت همچنان دور مچ شخص باقی بماند.
تنه ی اصلی: این قسمت از باتوم دارای سه بخش مختلف است. جنس بدنه ی باتوم می تواند آلیاژ فولاد که بسیار سنگین و مقاوم در برابر ضربه است باشد، همچنین می تواند آلیاژ آلومینیوم که به مراتب مقاومتی کمتر از فولاد دارد باشد، نوع دیگری از بدنه ی باتوم که به تازگی وارد بازار شده ،بسیار سبک بوده و مقاومت بسیار بسیار زیادی دارد از جنس الیاف کربن است. بخش های مختلف بدنه (سه قسمت ذکر شده) به صورت کشویی بوده در هم فرو می روند پس هر زمانی که بخواهید می توانید با باز کردن این قسمت ها ارتفاع باتومتان را تنظیم کنید.
گل باتوم: بخش پلاستیک مانندی که ظاهری شبیه به گل دارد در انتهای باتوم قرار داشته و از فرو رفتن باتومتان درون گل و لای و شن جلوگیری می کند. این طراحی کار کوهنوردان را سهولت می بخشد. اما معمولا کوهنوردان این بخش را از باتوم جدا می کنند و از عملکرد بی نظیر آن بی بهره می مانند. ما به شما پیشنهاد می کنیم که این قسمت را باز نکنید و اجازه ندهید گل و لای باتومتان را خراب کند.
بخش دیگری به نام گل یخ هم در اکثر باتوم ها وجود دارد که از ورود ناگهانی باتوم به داخل صخره، سنگ و یا شکاف های یخ جلوگیری می کند.
سازو کار قفل در باتوم: بخش چرخشی که با دست قابل حرکت است و شما از چرخاندن آن برای تنظیم ارتفاع باتومتان استفاده می کنید، سیستم قفل نام دارد که اصطلاحا اگر هرز شود باتوم دیگر توان افزایش و کاهش طول نخواهد داشت و ثابت می ماند. مراقب این قسمت باشید.
محافظ سخمه: به بخش نوک تیز و میخ مانند قرار گرفته در انتهای باتوم، سخمه می گویند که به علت تیزی، کوهنوردان بر روی آن درپوش پلاستیکی قرار داده و از آسیب هایی که ممکن است به دیگر وسایل بزند جلوگیری می کنند. در ساخت این قسمت از موادی مانند الماس، کاربید و یا تنگستن استفاده می شود پس سخمه بسیار تیز و محکم بوده و می تواند به راحتی هرچیزی را خراب کند.

نحوه ی استفاده و تنظیم ارتفاع باتوم

ارتفاع باتوم باید بر اساس قد فرد استفاده کننده و نیز شیب مسیر تنظیم شود و فاکتور دیگری در این انتخاب تاثیر چندانی ندارد. فراموش نکنید که در هنگام گرفتن باتوم در دست، زاویه ی بازو و ساعدتان نباید از ۹۰ درجه تجاوز کند.همچنین دقت کنید که در هنگام صعود باید ارتفاع باتوم کمتر از ارتفاع آن در حین فرود باشد.
حتما از دو باتوم با اندازه های یکسان استفاده کنید، در غیر این صورت پیشنهاد می کنیم اصلا باتوم در دست نگیرید. البته در شرایطی هم دیده شده که کوهنوردان از باتوم هایی با اندازه های غیر یکسان استفاده میکنند: در تراورس کردن باتوم سمت پای کوه باید بلند تر از باتوم سمت دره باشد.

برندهای معروف باتوم

بلک دایموند: این باتوم ها از جنس کربن هستند و قیمت بالایی دارند و اکثرا به صورت جفت به فروش می رسند.
هفت گوهر: در میان کوهنوردان ایرانی محبوبیت زیادی دارد، باتوم های این برند کمی سنگین هستند اما بسیار بادوام و مقاوم خواهند بود.
آراکان: ارزان ترین نوع باتوم های کوهنوردی موجود در بازارهای ایران، همین برند هستند که کاملا چینی بوده و قیمت پایین تری دارند.
همچنین برندهای دیگری مثل: آر ای ال، لکی و اکسپد نیز بهترین و با کیفیت ترین باتوم های دنیا را به کوهنوردان عرضه می کنند.
تجهیزات کوچک و پیش پا افتاده ای چون باتوم و… را جدی بگیرید و با ایمنی کامل به دل کوهستان بزنید. فراموش نکنید که همین موارد کوچک که در نگاه اول بی اهمیت جلوه می کنند می توانند در روند صعودتان تاثیرات مثبت باور نکردنی بگذارند.

یک نظر در “باتوم کوهنوردی

  1. آرین گفت:

    در تراورس کردن باتوم سمت کوه باید کوتاه تر باشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *