مقالات

راهنمای صعود به دماوند از جبهه ی شمال شرقی

راهنمای صعود به دماوند از جبهه ی شمال شرقی

دماوند کوهی واقع در شمال ایران است ارتفاع ان ۵۶۱۰ متر از سطح دریا محاسبه شده است و بلند ترین کوه ایران و نیز مرتفع ترین اتشفشان خاورمیانه است. این کوه در رشته کوه البرز و جنوب دریای خزر قرار دارد و در هنگام صاف و افتابی بودن هوا از برخی شهرهای تهران، ورامین و قم قابل دیدن است.

 

دیدگاه باستانیان به دماوند:

در اساطیر ایران از دماوند به عنوان زندان ضحاک و جایی که ضحاک در ان به بند کشیده شده یاد شده است. به تعبیر برخی اثار ادبیات فارسی دماوند مشت زمین بر اسمان و گنبد گیتی است که ان را نماد انسان های مقاوم می دانند.

 

مسیرهای اصلی صعود به دماوند:

جبهه ی غربی

جبهه ی جنوبی

جبهه ی شمالی

جبهه ی شمال شرقی

 

جبهه ی شمال شرقی:

این مسیر نسبت به مسیرهای دیگر به مراتب طولانی تر است. از روستای حاجی دلا در شمال قله اغاز می شود و پس از عبور از دشت به جان پناه تخت فریدون می رسد پس از ان با یخچال عروسکا و در نهایت با یال شمال یکی می شود و به قله می رسد. همچنین برگشت از مسیر شمال شرقی به علت وجود شن اسکی بزرگ از سمت روستای گزنه و منطقه استله انجام می شود.

اگر قصد صعود به بام افسانه ای ایران  را دارید پیشنهاد ما به شما جبهه ی شمال شرقی و روستای ناندل است زیرا زیبایی های این بخش مثال زدنی است و نظیر ان را جایی پیدا نخواهید کرد.

 

چگونه به روستای ناندل دسترسی پیدا کنیم؟

اگر از اتومبیل شخصی خود استفاده می کنید باید از تهران به آمل حرکت کنید و وارد جاده ی هراز شوید. پس از طی کردن مسیر ذکر شده، در سمت چپ جاده خروجی روستای ناندل واقع شده است. از تونل شماره ۸ که عبور کنید در سمت چپ و در ابتدای مسیر تابلویی وجود دارد که بر روی ان نوشته شده است به سمت خانه کوهنورد ناندل.

این خروجی حدود ۱۶ کیلومتر تا روستای حاجی دلا و ۱۹ کیلومتر تا ناندل فاصله دارد.

اما اگر قصد استفاده از وسایل نقلیه ی عمومی را دارید می توانید هماهنگی های لازم را با مسئول خانه کوهنورد ناندل(جناب آقای صالحی) انجام دهید.

حتی می توانید قرار بگذارید و به ایشان بپیوندید و سپس با نیسان ابی ایشان به همراه تیم صعودتان به ناندل بروید.

شماره تماس اقای صالحی:۰۹۱۱۹۱۴۷۰۶۲

اشنایی با خانه کوهنورد ناندل:

در بدو ورودتان به این روستا خانه ی دو طبقه ای را مشاهده خواهید کرد که برای اسکان کوهنوردان در نظر گرفته شده است و شامل حیاطی برای پارکینگ خودروها و حمام و سرویس بهداشتی ودو اتاق می باشد.

این خانه حداکثر برای ۲۰ نفر جا دارد ولی نگران نباشید و پیدا کردن خانه ی دیگر را به اقای صالحی بسپارید.

اگر فرصت کافی دارید بهتر است یک روز قبل از صعودتان در روستای ناندل بمانید از طبیعت و دشت های اطراف ان لذت ببرید و از انجایی که این روستا حدود ۲۷۰۰ متر ارتفاع دارد بدن شما زمان بیشتری برای وفق پیدا کردن با شرایط را خواهد داشت.

فراموش نکنید که این روستا سیستم گاز کشی ندارد و برای استفاده از حمام باید از ابگرمکن گازوئیلی استفاده کنید همچنین در نظر داشته باشید که برخی از اپراتور ها در این قسمت انتن دهی ندارند.

 

راهنمای صعود به قله ی دماوند از جبهه ی شمال شرقی:

برای صرفه جویی در وقت و با کمک اقای صالحی یک نیسان بگیرید و بعد از گذشت حدودا یک ساعت  به گوسفند سرا خواهید رسید. البته پیاده هم می توانید به گوسفند سرا برسید اما در نظر بگیرید که با کوله های سنگینی که به دوش دارید این کار  برایتان سخت خواهد بود و شمارا خسته می کند.

تقریبا بعد از چندین ساعت پیاده روی در مسیر به اصطلاح  پاکوب شده به منطقه ای به نام تخت فریدون می رسید در این پناهگاه تخت فریدون می توانید از یخچال ها و برف های اب شده به عنوان منبع استفاده کنید تا برای تمام مدت صعودتان اب کافی به همراه داشته باشید.

به مسیر صعود ادامه دهید و بعد از رسیدن به پناهگاه که در ارتفاع ۴۸۰۰ متری واقع است مدتی را در انجا وقت بگذرانید

تا هم هوایی صورت گیرد و بدنتان به ارتفاع عادت کند سپس با توجه به برنامه گروهتان شام را میل کرده وشب را استراحت کنید تا برای صعود فردا سرحال باشید. فردا صبح مسیر پاکوب بعد از پناگاه را ادامه دهید و در این میان مراقب افراد تیم باشید

زیرا سنگ های سستی وجود دارند که اگر بی دقتی کنید ممکن است موجب حوادث جدی شوند. پس از محکم بودن جای پاهای خود اطمینان حاصل کنید و سپس گام بعدی را بردارید.

همینطور که بالا تر می روید مسیر پرشیب تر می شود دقت داشته باشید که اگر کوله ی شما سنگین و با هم درخلاف جهت شما باشد شرایط سخت است و حتی گاز گوگرد هم به همراه باد به سمت شما خواهد امد.

همانطور که در مقاله ی قبلی گفتیم شرایط در ارتفاع بالاتر از ۵۰۰۰ متر به گونه ای است که باید به شدت مورد توجه قرار گیرد. معمولا افرادی ک برنامه ی صعود دارند چند روز قبل روی حجم ریه های خود کار میکنند و با انجام ورزش های هوازی نظیر دوچرخه سواری و دویدن بدن خود را اماده تر می کنند. سعی کنید در این حالت ریتم تنفس خود را ثابت نگه دارید و در صورت لزوم تند تند نفس گیری کنید.

بعد از رسیدن به قله از نزدیک شدن به دهانه ی گوگردی ان اجتناب کنید تا از مسمومیت گوگردی احتمالی جلوگیری کنید و فراموش نکنید که نباید بیشتر از ۲۰ الی ۳۰ دقیقه روی قله بمانید.

برگشت از قله به چه صورت است؟

همانطور که اشاره کردیم بافت سنگ ها و صخره های موجود در مسیر برگشت بسیار سست و لیز است لذا چنانچه قصد برگشت دارید با هم تیمی های خود هماهنگ باشید و همکاری های لازم من جمله رعایت فاصله ی تعیین شده با نفر جلویی و همچنین جدا نشدن از صف را در دستور کار خود قرار دهید.

خستگی و فشار ناشی از صعود را در نظر بگیرید و در صورت امکان یک شب دیگر را هم در پناهگاه بمانید، در غیر این صورت توقف های کوتاه داشته باشید. اما به یاد داشته باشید که تا قبل از ساعت دو باید قله را ترک کنید.  (برای آغاز یک سفر کوهستانی و مجهز شدن به ابزار کوهنوردی به فروشگاه دومان هم مراجعه بفرمایید)

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *