مقالات

قربانیان قله مرگ آور اورست چه کسانی هستند؟

death-on-the-everest

اورست محبوب ترین قله در جهان است که برای اولین بار توسط ابر قهرمان مسنر بدون استفاده از کپسول اکسیژن فتح شد. بی شک همه شما خوب می دانید که مرتفع ترین قله جهان است که بیش از ۸۰۰۰ متر ارتفاع دارد.

با توجه به اینکه مسیری که برای فتح قله اورست در نظر گرفته شده است مسیر سهل العبور است اما باید به شما بگویم پیامدهای طبیعی سبب مرگ بسیاری از افراد در دل این کوه شده است.

زمین لرزه، بهمن و مشکلات مرتبط با ارتفاع زدگی دلیل عمده مرگ کوهنوردان مشهور به شمار می آید. در مقاله پیش رو سعی بر آن داریم تا از قربانیانی که کوه اورست در دل خود مدفون کرده است و هر گز به آن ها اجازه برگشتن به خانه را نداده است مطالبی را به اشتراک بگذاریم.

اگر می خواهید با این کوه مرگ آور و قربانیان قله مرگ آور اورست بیشتر آشنا شوید به شما توصیه می کنیم در ادامه با ما همراه باشید.

اورست و ترافیک عامل اصلی مرگ کوهنوردان شد

اورست به دلیل اینکه کوه بسیار سهل العبوری است مشتاقان بسیاری برای صعود دارد؛ اما این روزها انتقاد های بسیاری به کشور نپال شده است، زیرا صدور مجوز بیشتر از حد معمول سبب ایجاد شدن بار ترافیکی در قله اورست برای صعود شده است که این امر یکی از دلایل اصلی مرگ یکی از کوهنوردان بریتانیایی به شمار می آید.

کوهنورد ۴۴ ساله تازه ترین قربانی کوه اورست نام گرفته است و چندی پیش تصاویری از کشته شدن وی منتشر شد که نقدهای بسیاری را در پشت پرده به دولت نپال وارد کرد. عکسی با این مضمون که کوهنوردان در پشت سر هم برای رسیدن به قله اورست صف کشیده اند چندی پیش در بین رسانه های مجازی منتشر شد و این امر دلیل این فشار به دولت نپال عنوان شده است.

رابین فیشر زمانی که به قله اورست نزدیک شده بود و تنها ۱۵۰ متر با آن فاصله داشت بر روی زمین افتاد و دیگر هر گز برنخواست. بهره گرفتن از اکسیژن هوا هم تأثیری نداشت و شاید فشارهای که در طی مسیر وارد شده بود یکی از دلایل اصلی کشته شدن وی باشد.

گیر افتادن یکی از کوهنوردان در بین جمعیت سبب شد در همان سالی که ترافیک در پشت قله اورست رسانه ای شده بود جان خود را از دست بدهد.

 

اورست و قربانی ایرلندی

اورست قربانیان بسیاری را به کام مرگ کشانده است و کوین هاینز ۵۶ ساله یکی دیگر از این افراد به شمار می آید که در شمال منطقه اورست جان خود را تسلیم کوه اورست کرد. وی پس از صعود تا ارتفاع ۷۰۰۰ متری دیگر توان ادامه دادن نداشت و امداد رسانی های کوهستانی نیز برای زنده ماندن وی سودی نداشت.

این امر در حالی بود که ۴ قربانی دیگر از هند، امریکا، نپال و استرالیا نیز در طی یک هفته از قربانیان کوه اورست بودند. استاد دانشگاه ایرلند بر اساس گفته ها و شنیده ها به دلیل پرت شدن از کوه جان خود را از دست داده بی شک نامهربانی کوه اورست تمام شدنی نیست و این مرگ و میر در این کوه پر قدرت و جسور هم چنان ادامه دارد؛

اما بر اساس گفته های مسنر کوهنوردی همراه با مرگ است، اما هدف زنده ماندن و شکست دادن مرگ است و به تماشا نشستن موفقیت مهم ترین امری است که در مسیر کوهنوردی برای موفقیت باید به آن اندیشه شود.

اورست و سوء استفاده های مالی

اورست یکی از مرتفع ترین قلل جهان به شمار می آید، اما سهولت در طی کردن مسیر این کوهستان دلیلی بارز برای حرکت کوهنوردان به این مسیر به شمار می آید. پزشکی آمریکایی در تفسیر وضعیت نابسامان مسیرهای اورست عنوان کرده است اورست شبیه به یک باغ وحشی است که انبوه جمعیت رفت و آمد در آن را دشوار کرده است.

قربانیانی از کشور هند، اتریش، بریتانیا، نپال، ایرالند و بسیار کشورهای دیگر در طی مسیر به دلیل خستگی شدید و ارتفاع زدگی جان خود را از دست دادند و همین امر انتقادهای بسیاری را به فروشندگان مجوز صعود از قله اورست داشته است.

از آنجایی که کشور نپال یکی از اصلی ترین منابع درآمدی خود را فروش مجوز برای صعود به قله اورست می داند بیش از ۳۸۰ مجوز با قیمت هر مجوز ۱۱۰۰۰ دلار نقدینگی های بسیاری را به سمت خود فرا خوانده است. از آنجایی که قله کی ۲ در چین دومین قله بلند دنیا به شمار می آید مسیرهای بسیار سختی را برای فتح کردن در پیش روی دارد.

همین امر سبب شده است که صعود به این کوهستان کمتر از اورست باشد و درصد کشته شدگان این قله نیز به مراتب کمتر از اورست است.

اورست را چرا منطقه مرگ می نامند؟

اورست بیش از ۸۰۰۰ متر ارتفاع دارد و بر اساس تخمین های زده شده و شرایط جوی ناپایدار بیش از ۸۰۰۰ متر ارتفاع شرایط برای ادامه زندگی بسیار دشوار می شود. به شکلی که حتی با استفاده از کپسول های اکسیژن هم تنفس برای کوهنوردان حرفه ای و آماتور کار بسیار دشواری است.

از آنجایی که در مسیرهای نزدیک به قله اورست گاها مشاهده شده است ترافیک بسیار سنگینی برای صعود مشاهده می شود شاید یکی از دلایل اصلی مرگ این صف انتظار است که دلیل مرگ کوهنوردان می شود. به دلیل کم بودن اکسیژن در ارتفاع بالای ۸۰۰۰ متر این منطقه با عنوان منطقه مرگ شهرت دارد و خستگی و تنگی نفس دو دلیل عمده برای مرگ های ناباورانه در قله اورست به شمار می آید.

تصمیم گیری های اشتباه در طی مسیر، عدم رعایت نظم های تیمی به دلیل استرس و اضطراب، نابینایی و سوانح طبیعی در کنار خستگی های مفرط دلایل بارز برای مرگ کوهنوردان قله اورست به شمار می آید.

اورست و بلایایی طبیعی

اورست در کنار مرتفع بودن خود که دلیل بارز برای گرفتن جان قربانیان در طی مسیر به شمار می آید پیامدهای ناگواری را نیز رقم زده است. بدون شک بهمن های سهمگین و زلزله های ناگهانی که در اورست رخ داده است دو دلیل دیگر برای گرفتن جان کوهنوردان به شمار می آید.

در سال ۲۰۱۴ در پی ریزش بهمن یک فرد نپالی در قله اورست جان خود را از دست داد فردی که خود راهنمایی تیم کوهنوردی بود و ۳ تن از همراهان وی نیز در بین بهمن مدفون شدند و هرگز جسد آن ها پیدا نشد. در سال ۲۰۱۵ نیز بهمن ناگهانی دیگری جان بیش از ۲۰ کوهنورد را به کام مرگ کشاند.

این قربانی گرفتن های اورست تمام شدنی نبود و این روند تا سال ۲۰۱۶ و ۲۰۱۸ نیز ادامه داشت. به شکلی که بیش از ۶ نفر تا کنون پس از سال ۲۰۱۵ جان خود را در کوه اورست به دلیل بهمن از دست داده اند. در سال ۱۹۹۶ نیز ۸ نفر از کوهنوردان به دلیل عدم هماهنگی در حین فرود جان خود را از دست دادند و در این صعود بیش از ۱۲ نفر قربانی کوه اورست شدند.

اورست گورستان شوم

اورست با اینکه با عنوان گورستان شوم لقب گرفته است اما همچنان مشتاقان به خود را دارد و صعود از آن سودای تمامی کوهنوردان حرفه ای و آماتور به شمار می آید. کسانی که به این کوهستان شوم سفر داشته اند در طی خاطرات خود عنوان کرده اند که در طی مسیر می توانید با مشاهده سنگ های کوچکی که بر روی قبرهای قربانیان قله اورست مشاهده می شود به شوم بودن این قله پی برد اما باز نمی دانیم چرا صعود از آن یک رؤیا به شمار می آید.

حتی به قیمت از دست دادن جان خود ترجیح می دهند قله اورست را شکست دهند و با غرور به خانه خود باز کردند. به دلیل ایست قلبی در ارتفاع ۸۰۰۰ متری مرگ های بسیاری به ثبت رسیده است و اگر پشتیبانی لازم برای تنفس به کوهنوردان صورت نگیرد تنها چند ساعت در طی این مسیر زنده خواهند ماند.

حمل کردن اجساد به پایین قله امری غیر ممکن است و همین امر بوی مرگ را در این منطقه کوهستانی پراکنده کرده است.

کوهستان اورست و بی مهری های طبیعت

اورست یکی از محبوبت ترین کوه های است که کوهنوردان بسیاری برای صعود از آن رؤیاهای بی شماری در سر دارند. با توجه به اینکه برای صعود رقم هنگفتی باید پرداخت شود اما علاقه مندان به آن روز به روز بیشتر می شود که کم نمی شود.

اگر بخواهیم در یک نگاه کلی به آمار قربانیان قله اورست اشاره ای داشته باشیم. در قدم اول می توانیم به خستگی افراطی که در طی مسیر به کوهنورد قالب می شود اشاره داشته باشیم. در مرحله دوم ایست قلبی در ارتفاعات بالای ۸۰۰۰ متر اشاره داشته اند. در مرحله بعد امری که سبب مرگ بسیاری از کوهنوردان شده است سقوط از کوه بوده است.

زلزله، طوفان های سنگین در فصل زمستان و یخ زدگی کوهنورد در کنار بهمن های ناگهانی از مهم ترین دلایل گرفتن جان کوهنوردان در این قله شوم عنوان شده است. بی شک با وجود این همه قربانی هم چنان سودای صعود به این قله در سر بسیاری از کوهنوردان شبیه به یک رؤیا نقش بسته است.

امید است مطالب ارائه شده شما را غمگین نکرده باشد و ورزش شاد و مفرح کوهنوردی را در نظر شما بد جلوه نداده باشد؛ زیرا کوهنوردی ورزش سخت و مبارزه با سختی نام گرفته است.

 

2 نظر در “قربانیان قله مرگ آور اورست چه کسانی هستند؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *