مقالات

راهنمای صعود به آزادکوه از بلندترین قلل البرز مرکزی

azadkouh-alborz

موقعیت جغرافیایی ازاد کوه:

آزادکوه یا به گفته ی محلیان ان منطقه شاهزاده ی کج گردن، از بلند ترین قله های مرکزی البرز در استان مازندران است. که چهارمین قله ی بلند البرز مرکزی بعد از دماوند و

علم کوه و خلنو به شمار می رود. دلیل این نام گذاری (شاهزاده ی کج گردن) این است که ازاد کوه به صورت مخروطی بوده و با ارتفاعات اطراف خود هیچ گونه ارتباطی ندارد.

ارتفاع این قله  ۴۳۵۵ متر از سطح دریا محاسبه شده است ، همچنین این قله در جناح شمالی خلنو و در نزدیکی کوه های نور قرار دارد. ازادکوه سرچشمه و منبع اصلی رودخانه ی هراز است و در امتداد جنوبی رشته کوه وروشت تا کوه گرگ واقع است.

آزادکوه تنها از طریق یال جنوبی خود با سایر ارتفاعات البرز و قله های همچون یخچال، سرماهو و کمانکوه ارتباط دارد و از سایر جهات کاملا ازاد است . و نیز

دیواره های مرتفعی از سمت شمال غرب و شمال شرق ان را در بر گرفته اند. دیواره های شمالی ازاد کوه مشرف به ابادی ها و روستاهایی به نام نسن و کلاک است. و برای صعود و دسترسی  به یال جنوبی می توانید از طریق ابادی های وارنگرود عازم شوید.

 

 

مسیر های صعود به آزادکوه:

به طور کلی چهار مسیر صعود برای رسیدن به قله ی ازادکوه وجود دارد که نزدیک ترین مسیر ان از روستای کلاک بالا اغاز می شود. همچنین از روستای کلاونگا هم می توانید برای صعود اقدام کنید.

یکی از زیباترین و نسبتا ساده ترین مسیر های دسترسی به قله، ابادی کوچک نسن در جاده ی بلده پس از گردنه های لاوش و ترکه بشم است. این روستا در ابتدای سرچشمه رودخانه هراز قرار دارد و رودخانه ای جنوبی که در واقع از دشت کمانکوه سرچشمه می گیرد به ان می پیوندد و به داخل ان می ریزد. صعود به ازادکوه کار فنی و تکنیکی نیست و به ویژه در هنگام صعود تابستانه به هیچ ابزاری نیاز ندارید.

مسیر جنوب غربی

مسیر جنوب غربی طولانی ترین مسیر در راه رسیدن به قله ی آزادکوه است و از روستای وارنگه رود اغاز می شود و بعد از پیمایش دره ی وارنگه رود وارد دره شیر کمر و دشت سوتک می شود، سپس از با عبور از گردنه ی سوتک و دشت کمانکوه از طریق گردنه ی چورن به قله می رسد.

مسیر شمال شرق

مسیر شمال شرقی هم یکی از رایج ترین مسیر های صعود به قله است و ان هم از روستای کلاک بالا شروع می شود،  با عبور از گردنه ی چورن و مسیر پاکوب به قله می رسد و صعود تابستانه از این مسیر بین یک تا دو روز زمان می برد.

مسیر شمالی

مسیر شمالی هم از طریق روستای نسن صورت می گیرد و با عبور از دشت کمانکوه و گردنه ی چورن به قله ی ازادکوه می رسد و صعود از این مسیر هم حدودا دو روز طول می کشد.

مسیر شرقی

مسیر شرقی نیز از روستای ناحیه شروع و باز هم از گردنه ی چورن به قله ی آزادکوه منتهی می شود.

قابل توجه کوهنوردانی که قصد صعود چند روزه دارند: در هیچ کدام از این مسیر ها هیچ پناهگاهی وجود ندارد و لازم است که برای شب مانی و کمپ با خود چادر به همراه داشته باشید.

همچنین صعود به این قله در زمستان اصلا کار اسانی نیست به این خاطر که احتمال سقوط و ریزش بهمن بسیار زیاد است.

گزارش صعود:

راه را در امتداد رود در پیش بگیرید ، شاهد دیواره های مهیب و بزرگ آزادکوه که همچون برجی مرتفع ان را احاطه کرده اند خواهید بود. تپه ماهورهای رودخانه را از سمت راست پشت سر بگذارید و همانطور که به ارتفاع بالاتر می روید چشمه ی زلال و علفزاری سرسبز و همچنین گیاهان سیرک و پونه را خواهید دید.

همانطور که مسیر را ادامه می دهید خاک باران خورده و گل و لای را زیر پا می گذارید و شاید بزهای وحشی و کبک دری هم در راه ببینید.

حال در پایین ترین نقطه و در زیر دیواره های مرتفع آزادکوه قرار دارید و یا عبور از رودخانه در طرف شرق شیب بسیار تندی را در پیش رو خواهید داشت. خاک های سرخ رنگ را پشت سر بگذارید و پس از مدتی بر گردنه ی چورن به ارتفاع ۳۸۵۰ متر در زیر مخروط پر شیب و یال جنوبی قابل صعود آزادکوه قرار می گیرید.

مسیر پاکوب را ادامه داده و از شیب بسیار تند سنگلاخی عبور کنید و همانطور که بر ارتفاع افزوده می شود مناظر اطراف بیشتر نمایان می شود.

اگر در مقابل دو شاخک شرقی و غربی قرار گرفتید به کوتاه و بلند به نظر امدن ان توجهی نکنید. اتشکده ی تاریخی را از دست ندهید و تا می توانید از ان عکس و فیلم تهیه کنید.

با رسیدن به بام قله ی آزادکوه تمامی البرز را زیر پایتان مشاهده خواهید کرد. علم کوه و قله هایش و وروشت و خلنو، اسبی چال. نوسوم بویدر، هرزه کوه، کلون بسته و

خرس چال به اسانی قابل دیدن هستند. برای بازگشت هم همان مسیر را با احتیاط به پایین پیش بگیرید.

 

بهترین زمان های صعود:

بهترین و مناسب ترین فصول ممکن برای کوهنوردی در ازادکوه. اواخر خرداد ماه است. همچنین اوایل تیر و مهر ماه هم وقت مناسبی برای صعود کوهنوردان است.

اگر قصد تهیه ی گزارش و تصویر برداری از صعود را دارید ما مسیر وارنگرود را به شما پیشنهاد می کنیم زیرا بسیار زیبا و سرسبز است و طولانی ترین مسیر صعود هم به شمار می اید.

 

وضعیت قله در زمستان:

صعود زمستانی در منطقه ی آزادکوه بسیار دشوار و خطرناک است. ریزش بهمن های بزرگ در اطراف مخروط قله و دره های منتهی به ان، شناخت کامل و واقف بودن به مسیر را ضروری می کند. همچنین به عنوان کسی که می خواهد به آزادکوه صعود زمستانی داشته باشد بر شما واجب است که تجربه ی کافی در رویارویی با توفان و کولاک و حجم سنگین برف را داشته باشید تا خطری شما را تهدید نکند.

پس سعی کنید با تجهیزات جامع و تکمیل عازم شوید و غذای کافی هم به همراه داشته باشید. همانطور که گفتیم به علت عدم وجود جان پناه در مسیر صعود به ازاد کوه، باید چادر مناسب به همراه داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *