مقالات

دوبرار و راهنمای صعود به قله ی دوبرار

قله دوبرار لاسم

موقعیت جغرافیایی:

دو برار مرتفع ترین خط الراس رشته کوه های فیروزکوه است و در حد فاصل دو جاده هراز تا جاده ی فیروزکوه و در جناح جنوبی این رشته کوه ها قرار دارد. همچنین در حد فاصل دو رود نمرود در شرق و هراز در غرب واقع شده است. این خط الراس دوبرار دارای ۲۳ قله مرتفع می باشد که دوازده تا از قله های ان بیش از ۴۰۰۰ متر ارتفاع دارند.

ارتفاع دوبرار ۴۲۵۰ متر است و در استان مازندران واقع است. خط الراس ۹۵ کیلومتری دو برار از جنوب بخش پلور در جاده هراز اغاز و با تشکیل قله های مرتفعی از جمله

بزم چال، چنگیز چال، انگمار، سوز چال، قره چال، پروانه، قیاق لکه، پاه تپه و اب باریک به نمرود در جاده ی فیروزکوه می پیوندد. دریاچه تار و رودخانه های دلیچای و تار در جنوب خط الراس و رودخانه نمرود و لاسم در شمال ان جریان دارند. همچنین این

خط الراس از طریق یال و قله ی کم ارتفاع ۳۲۰۸ متری سیاه ریز به کوه پاشوره و سایر ارتفاعات فیروزکوه متصل می شود و از سایر جناح ها کاملا ازاد است.

همچنین قسمت های زیادی از این رشته کوه نشان دهنده ی مرز بین شهرستان دماوند با امل و فیروزکوه می باشد.

کوتاه ترین قله ی این رشته کوه:

ارتفاعی در حدود ۳۱۰۰ متر دارد

اولین قله از غرب به شرق:

قله ی بزمچال با ارتفاع ۳۴۲۷ متر است

کوتاه ترین قله ی فرعی:

قله ی اب باریک با ارتفاع ۳۰۲۴ متر است

اخرین قله و اصلی ترین قله:

قله ی کلاهون با ارتفاع ۳۶۲۰ متر است.

ویژگی های قله ی دو برار:

برف دائمی و برفچال در میان گرده های شمالی این خط الراس همیشه وجود دارد و دریاچه تار و هویر از ویژگی ها و جاذبه های طبیعی این منطقه است.

 

وضعیت قله در زمستان:

رشته کوه دوبرار و قله های ان دارای زمستان سخت و دشوار است. ریزش بهمن های سنگین در جبهه های شمالی و جنوبی ان در زمستان بسیار زیاد است و به دفعات اتفاق

می افتد و تا اوایل بهار نیز ادامه دارد. همچنین بر روی لبه ی خط الراس پوشش برفی بزرگی تشکیل می شود و همین امر کار صعود را دشوار تر می کند.

صعود به این قله ها به تجربه ی کافی و شناختن مسیر و تجهیزات زمستانی و لباس گرم نیاز دارد. پس در هنگام صعود وسایل و کفش مناسب یخ نوردی را به هیچ وجه فراموش نکنید.

 

گزارش مسیر صعود به قله:

در ابتدای راه پلور را پشت سر بگذارید.

همانطور که مسیر را ادامه می دهید دماوند را با ان همه شکوه و عظمت پشت سر خواهید گذاشت، پل بزرگی که روی رودخانه قرار دارد را می بینید از روی ان عبور کرده و به سمت ابادی زیار روانه شوید. منظره ی روبه رو و کوهستان دوبرار بسیار باشکوه است. ابتدای یال انگمار با شیب تندی همراه است که اگر ان را ادامه دهید پس از گذشت مدت زمان کوتاهی به یک فرعی خواهید رسید که از طریق ان به سوی قله روانه می شوید. در طول مسیر و بالا رفتن از شیب تند انگمار، اگر به پشت سر خود نگاه کنید دماوند را می بینید که استوار تر از همیشه است.

قله ی غربی دو برار دیواره های سیاه رنگی دارد که در سمت چپ دیده می شود.

ارتفاع هرلحظه  به مراتب بیشتر و لبه ی یال باریک تر و پرشیب تر می شود. به قله ی ۴۱۵۰ متری انگمار که رسیدید، دریاچه ی فیروزه ای رنگ تار را در زیر قله مشاهده می کنید، بعد از ان برج های برفی زرین کوه و دیواره های ان مشهود هستند.

یک فرعی کاذب در مسیر وجود دارد که ممکن است شما را به اشتباه بیندازد و فکر کنید که قله پس از ان قرار دارد اما اینگونه نیست، بلکه بر فراز این فرعی قله ی شرقی دو برار قرار دارد.

از این قسمت و از فراز قله ی ۴۲۵۰ متری دو برار شرقی هم به سهولت و اسانی عبور خواهید کرد.  در جنوب کوهستان قوچ و زرین کوه، در شرق ادامه ی خط الراس و قله هایی همچون سوزچال، کمر پشت، رخش، قره داغ، در شمال پاشوره بزرگ و هلزم و لهرک، در شمال غربی دماوند، امیری، ساهون، میشینه مرگ و….

و در جبهه های شمال غربی وغرب کوه های البرز مرکزی به خصوص در خلنو دیده می شود.

از این قله به سمت قله ی غربی راهی شوید و سپس تا نزدیکی قله کاذب اول برخواهید گشت. اینبار از سرازیری تندی گذر خواهید کرد و با عبور از ان با احتیاط به درون

کاسه ی برفچال می رسید، ته این کاسه به دشتی سرسبز و پر از گل با چشمه های فراوان می رسد. و بعد به رودخانه ی لاسم باز میگردد.

سخت ترین قسمت مسیر، دو سوم ابتدایی و اغازین قره داغ ها تا انتهای قره داغ ها است.

انتن دهی در مسیر:

در قله ی بزمچال اپراتور همراه اول انتن دهی دارد و برخی

قسمت های مسیر به علت نزدیکی به روستاهای اطراف هم گاهی انتن می دهند.

 

قله ی دوبرار شرقی:

این قله یکی از مرتفع ترین قله های رشته کوه دو برار است که ارتفاعی در حدود ۴۰۸۰ متر دارد. برای رسیدن به این قله باید از انتهای روستای هویر در مسیر رودخانه به چشمه ای برسید و سپس از انجا به گردنه ی دو برار برویدو از طریق گردنه هم به قله ی دوبرار شرقی برسید.

 

 

بهترین زمان برای صعود به دوبرار:

مناسب ترین زمان ممکن برای صعود به این قله ی دوبرار، در اواخر تیرماه است . اگر شما دوستدار صعود در یخبندان و برف و همچنین استفاده از تکنیک های سنگ نوردی  هستید ما به شما اوایل خرداد را پیشنهاد می کنیم. همانطور که گفتیم ریزش بهمن و کولاک در این قله احتمال زیادی دارد و گاهی چندبار در سال اتفاق می افتد پس با توجه به این وضعیت، گروه های کوهنوردی و سرپرستانی که تیم صعود را رهبری می کنند باید با در نظر گرفتن تجهیزات ایمن , شرایط اب و هوایی از قبل و چک کردن بارش های جوی، گروه را از خطرات احتمالی ایمن نگه دارند.

 

یک نظر در “دوبرار و راهنمای صعود به قله ی دوبرار

  1. اسکندر گفت:

    درود و سپاس بابت انتشار اطلاعات خوبتون.
    پاینده باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *