مقالات

چگونه یخ نوردی را شروع کنیم؟

یخ نوردی چیست

یخ نوردی یکی از ورزش های محبوب در میان کوهنوردان حرفه ای است. افرادی که این رشته را انتخاب می کنند معمولا درگیر یخچال ها و انواع ابشارهای یخ زده و طبیعی هستند. رشته ی یخ نوردی به چند دسته تقسیم بندی می شود: فعالیت های آن صعود به آبشار های یخی، صعود به یخچال های مرتفع و سنگ نوردی با ابزارها و تجهیزات یخ نوردی هستند.
در این مقاله سعی کردیم شما را با یخ نوردی آشنا کنیم و به آن دسته از افرادی که از سرما و یخبندان فراری هستند بگوییم، لذتی که در این رشته وجود دارد کمتر از کوهنوردی نیست. هوای سرد و بالا رفتن از یخ بسیار هیجان انگیز است و گاها افراد را با چالش رو به رو کرده است پس اگر به این فعالیت علاقه ای دارید مقاله ی ما را دنبال کنید.

یخ نوردی

یخ نوردی چیست ؟

در واقع یخ نوردی شکلی دیگر از سنگ نوردی است و شاید به مراتب از آن سخت تر هم باشد. به همان اندازه (سنگ نوردی ) سخت و خطرناک است با این تفاوت که سرمای هوا و درگیری مداوم با یخ را هم نباید فراموش کنیم. برای شروع باید بدانید که ورزش بسیار خطرناکی است و هر اشتباهی که مرتکب شوید پیامد های غیر قابل جبرانی را برایتان به دنبال خواهد داشت. برای ایمن شدن صعودتان باید تجهیزاتی را به همراه داشته باشید که در ادامه به معرفی ان ها خواهیم پرداخت.

یخ نوردی شامل صعود از آبشار های یخی، صخره های یخ زده می باشد که این رشته را به دو دسته ی یخ نوردی در کوهستان و یخ نوردی آبی تقسیم می کند. یخ نوردی آبی معمولا روی صخره ها و تکه های یخ صورت می گیرد و یخ نوردی در کوهستان هم همانطور که از نامش بر می آید در کوه صورت می گیرد. هر کدام از این فعالیت ها به تکنیک ها و تجربه های خاصی نیاز دارند و در برخی موارد حتی کوهنورد را با جریان آب رو به رو می کنند که این مسئله بسیار حائز اهمیت است.

بعضی از یخچال های مناسب برای یخ نوردی: یخچال های قله ی دماوند(سیوله، دوبی سل و یخار) یخچال علم چال و یخچال شمالی واقع در سبلان و نیز علم کوه که برخی از این مکان ها برای زمستان و بعضی دیگر در فصل بهار توصیه می شوند.

آبشار آبنیک:

آبشار آبنیک یخ نوردی

آبشار های یخ زده هیجان بسیار زیادی را به همراه دارند و همواره در میان یخ نوردان محبوب تر بوده اند. آبشار آب نیک هم یکی از این مناطق محبوب است که در رودبار قصران شمیرانات واقع است. آبشار آب نیک بعد از فشم و در ۲۲ کیلومتری لواسان قرار دارد. راه بسیار آسانی برای رسیدن به منطقه ی آب نیک وجود دارد پس اگر وسیله ی نقلیه ندارید اصلا نگران این موضوع نباشید، در میدان تجریش هم تاکسی و هم اتوبوس برای رسیدن به فشم و سپس آب نیک وجود دارد.

یخچال یخار دماوند:

معمولا اولین پیشنهاد برای یخ نوردی همین یخچال یخار است، این یخچال بسیار بزرگ یکی از سخت ترین مسیرهای صعود به قله ی دماوند محسوب می شود و دارای چندین دهلیز عظیم بوده که یخار معروف ترین آن ها است. سعی کنید وارد دهلیزهای فرعی این یخچال نشوید زیرا از برف مرغوبی پوشیده نشده اند و اصلا برای صعود مناسب نیستند. ارتفاع این یخچال حدودا ۴۱۰۰ متر است اما این عدد کاملا متغیر است و با توجه به شرایط آب و هوایی کاهش یا افزایش پیدا می کند.
فراموش نکنید که زاویه ی قرار گیری این یخچال به گونه ای است که خیلی کم در معرض تابش نور خورشید قرار می گیرد و همین امر سبب سرمای بسیار زیاد این منطقه می شود.

تجهیزات لازم برای یخ نوردی

۱- طناب یخ نوردی:

طناب های متداولی که برای یخ نوردی به کار برده می شوند معمولا یک یا دو قلو هستند. و از آنجایی که یخ ها لبه های تیز و برنده دارند لازم است از طناب های دو قلو استفاده کنید و ایمنی خود را با دو طناب افزایش دهید. از دیگر تجهیزاتی که در این زمینه بسیار کاربردی هستند می توانیم به پیچ قلاب دار یخ نوردی و دستگیره ای برای بستن پیچ وقلاب چندکاره ی یخ نوردی اشاره کنیم.

۲- پوشش و کفش مناسب:

یکی از مهم ترین موضوعات مربوط به یخ نوردی لباس و نوع پوشش است. پوششی که در عین حفاظت از فرد در برابر سرما، کمترین وزن را داشته باشد. پس به عنوان یک یخ نورد این مسئله را جدی بگیرید و برای لباس های مناسب به هر اندازه ای که می توانید هزینه کنید.

۳- کلنگ:

کلنگ یخ نوردی

از دیگر تجهیزات مهم کوهنوردی باید به کلنگ مناسب اشاره کنیم. کلنگ ها انواع مختلفی دارند و به گونه ای طراحی شده اند که در هر شرایطی قابل استفاده هستند. نوع کوتاه آن ها وزن کمتری دارند و برای صعود های مختلف مناسب هستند. همچنین کلنگ های سبک وزن در مسیرهایی پوشیده از برف الپاین کاربرد دارند.

۴- تبریخ:

تبریخ یخ نوردی

این وسیله ترکیبی از چکش و کلنگ است. به گونه ای که دارای نوکی شبیه کلنگ و انتهای چکش مانند است. وزنی بالع بر ۷۰۰ گرم دارد و در صعود از دیواره های یخی بسیار کاربرد دارد.

۵- لنگر برف:

این وسیله همانند لنگر کشتی می تواند در برف فرو رود و ایمنی شما را چند برابر و می تواند وزنی معادل صد کیلوگرم را تحمل کند همچنین دارای سیم بکسل است که قابلیت اتصال به طناب دارد.بهتر است این وسیله را در سطوح پرشیب استفاده کنید.

۶- کرامپن:

در مقاله ی قبلی به معرفی دقیق و تخصصی کرامپن ها پرداختیم. همینقدر بدانید که این ابزار بسیار ضروری هستند و عدم وجودشان عواقب بدی را به دنبال خواهد داشت. کرامپن ها روی کفش کوهنوردی متصل می شوند و در واقع با ایجاد اصطکاک مانع از لغزش و سر خوردنتان خواهند شد. کرامپن چند نوع مختلف دارد: کرامپن صعود بر ابشار یخی، کرامپن کوهنوردی و کرامپن یخ شکن. همانطور که قبلا هم اشاره کردیم کرامپن ها قابلیت تغییر بر روی کفش دارند و یک کوهنورد با توجه به نوع فعالیتی که انجام می دهد می تواند ان را تنظیم کند. شما ازادانه می توانید کفش استاندارد کوهتان را انتخاب کنید اما در انتخاب کرامپن مناسب دقت داشته باشید.

چگونه یخ نوردی را شروع کنیم؟

برای شروع یخ نوردی باید بدنی ورزیده و کاملا آماده داشته باشید. تکنیک های مخصوص یخ نوردی را از یک متخصص آموزش ببیند و با آگاهی و آمادگی کافی به سراغ ان بروید. فراموش نکنید محیطی که در آن فعالیت خواهید داشت تماما یخ و سرما است پس اگر توانایی تحملش را ندارید، ابتدا روی تحمل سرما کار کنید. به عنوان مثال برای یک بسکتبالیست شرایط همیشه و در همه حال یکسان خواهد بود اما یخ نوردی که که به دل یخ می رود باید از موقعیت های احتمالی اطلاع لازم را داشته و به عنوان یک ورزشکار از خطرات و سختی های این رشته غافل نباشد.

از جمله تمریناتی که یخ نوردان به مراتب بیشتر از سایر کوهنوردان انجام می دهند می تواینم به تقویت انگشتان دست اشاره کنیم. از آنجایی که در بیشتر مواقع وزن روی انگشتان است، این مسئله بسیار مهم بوده و باید جدی گرفته شود. می توانید از فینگر بورد برای تقویت انگشتان دستتان استفاده کنید زیرا در هرمکان و زمانی قابل استفاده است. تمرین های متعددی برای تقویت دست ها وجود دارد، اما شما سعی کنید بهترین و کارامد ترین آن ها را از افراد با تجربه فرا گیرید.

یخ نوردی هم مانند دیگر رشته های ورزشی در ایران طرفدار دارد و در مناطق مختلف کشور جایی برای شروع این رشته موجود است. مدرسه های یخ نوردی زیادی در ایران وجود دارد که معروف ترین آن ها مدرسه ی میگون است. مدرسه ی میگون واقع در رودبار قصران است و بسیاری از یخ نوردان حرفه ای را پرورش داده و به جامعه ی یخ نوردان معرفی کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *