مقالات

کرامپون ها و نحوه انتخاب کرامپون های مناسب

کرامپون ها

مقدمه: هر کوهنورد حداقل یکبار در طول زندگی ورزشی اش، در شرایط سرما و یخبندان قرار گرفته است. همه ی ما می دانیم که پیمایش این مسیر بدون تجهیزات لازم بسیار سخت و خطر افرین خواهد بود از این رو قصد داریم در این مقاله به معرفی کرامپون ها بپردازیم.

کرامپون ها تجهیزات و ابزار بسیار ضروری در حفظ ایمنی افراد هستند، که معمولا در مسیر ها و جاده های یخی و برفی مورد استفاده قرر می گیرند.

اکنون که به فصل زمستان نزدیک می شویم، باید در برنامه ی صعود های خود از این تجهیزات حیاتی بهره ببرید تا در از خطرات و لغزش ها در امان باشید. طراحی و ساخت ایم تجهیزات به گونه ای است که در عین سبک بودن بسیار مقاوم هستند و در سایز ها و اندازه های گوناگون به بازار عرضه می شوند.

 

چگونه کرامپون مناسبی انتخاب کنیم:

کرامپون ها انواع گوناگونی دارند و به دو دسته تقسیم می شوند. بسته به نوع فعالیت شما و مسیری که قرار است بپیمایید این انتخاب متفاوت خواهد بود، نوعی کرامپون سبک در بازار موجود است که به علت وزن کم و اصطکاک کمتری که با زمین ایجاد می کند، مناسب برای صعودهای روزانه و کوتاه زمستانی است. نوع دیگری از کرامپون ها هستند که ساختار بسیار پیچیده ای دارند و برای صعود های سنگین برفی و یخ نوردی تعبیه شده اند. استفاده از این کرامپون ها به ویژه در مسیرهای ذکر شده می توانند محافظ سلامت شما باشند و مانع لغزشتان شوند.

 

ساختار و جنس کرامپون ها:

در گذشته که اکثر کفش های کوهنوردی جنسی پلاستیکی داشت، نوعی از کرامپون ها رایج بودند که اسکلت عمودی داشتند و به گونه ای طراحی شده بودند که می توانستند تا حدودی قسمت زیرین کفش را پوشش دهند و باعث استحکام هرچه بیشتر کفش شوند. اما امروزه بیشتر کوهنوردان به جای پوشیدن ان بوت های پلاستیکی قدیمی از کفش های عایق در کوهنوردی هایشان استفاده می کنند و دیگر نیازی به کرامپون های عمودی ندارند.

مناسب ترین نوع کرامپون برای کفش های جدید کوهنوردی، کرامپون های افقی هستند که از مهم ترین ویژگی های ان ها می توانیم به انعطاف پذیر بودنشان اشاره کنیم. کرامپون های افقی به علت سطح فولادی و گاها الومینیومی که دارند، کاملا صاف بوده و فاصله ی کمی تا زمین دارند از این رو تعادل شما در طول مسیر بیشتر خواهد بود.

کرامپون هایی که در بازار موجودند به دو دسته ی سخت و نیمه سخت تقسیم می شوند که کوهنوردان معمولا نوع نیمه سخت ان را ترجیح می دهند. کرامپون های نیمه سخت انعطاف پذیر تر هستند اما با این حال انقدر سفت و محکم هستند که می توانند در یخ نوردی ها هم مورد استفاده قرار گیرند.

کرامپون ها قابلیت هایی دارند که شما را قادر به تغییر کاربردشان می کنند، برای مثال با جابه جا کردن یک قطعه ان ها را به حالتی انعطاف پذیر تبدیل خواهید کرد. همچنین این کرامپون ها خیلی اسن تر از مدل های قبلی تنظیم می شوند و روی هر کفشی قرار می گیرند.

کرامپون های الومینیومی:

از این کرامپون ها بیشتر در اسکی روی برف استفاده می شود، به علت وزن سبکی که دارند در مسیر ها و کوهستان های برفی شما را اذیت نخواهند کرد. دقت داشته باشید که استفاده ی ان ها در صخره ها و پیمایش های سنگی موجب فرسودگی و از بین رفتنشان خواهد شد زیرا هرچه وزن کرامپون کمتر باشد، دوام و قدرت ان پایین می اید به همین دلیل است که به شما پیشنهاد می کنیم از این نوع کرامپون فقط در برنامه های غیر حرفه ای استفاده کنید و در به کار گیری ان ها همه ی جوانب را در نظر بگیرید.

کرامپون های فولادی:

این نوع کرامپون ها بسیار محبوب کوهنوردان هستند و تقریبا همه ی افرادی که قصد صعود های زمستانی دارند از این کرامپون ها استفاده می کنند. عملکرد و کارکرد خارق العاده ی این تجهیزات باعث شده که مورد تایید همگان باشند.

کرامپون ها ی ضد زنگ:

این کرامپون ها در واقع همان کرامپون های فولادی هستند با این تفاوت که جنسی غیر قابل زنگ دارند. استفاده از ان ها در برف و کولاک باعث خورده شدن و زنگ زدنشان نمی شود و می توانید با خیال راحت از ان استفاده کنید.

کرامپون ها دارای یک سری صفحات ضد ضربه هستند که از نفوذ اب به داخل ان ها جلوگیری کند و فدراسیون کوهنوردی به استفاده از این صفحات توصیه کرده است. همچنین از دیگر ویژگی های کرامپون ها می توانیم به پوشش و کاوری که برای شاخک ها ایجاد میکنند اشاره کنیم. این کاور باعث می شود قسمت های تیز شاخک ها به وسایل و کوله ی شما اسیبی وارد نکند.

شاخک ها و عملکردشان:

هر کرامپون حدود ۱۲ شاخک دارد و برخی از ان ها دندانه دار هستند و به راحتی در برف و یخ نفوذ می کنند. تعداد شاخک کرامپون ها بسته به نوع محلی که قرار است مورد استفاده قرار گیرند، متفاوت خواهد بود و هرچه مسیر سخت تر شود تعداد ان ها نیز به مراتب بیشتر خواهد بود.

کرامپون هایی که ۱۰ شاخکی هستند مناسب برای اسکی و مسیر های یخی می باشند و فقط برای این پیمایش ها طراحی شده اند.

اما کرامپون هایی که مخصوص کوهنوردی در فصول سرد هستند معمولا شاخک های تیز تری دارند و به راحتی در برف و حتی یخ هم فرو میروند. کوهنوردانی که برنامه های ابشار های یخی را اجرا می کنند نیز از این دسته کرامپون ها کمک می گیرند. طول شاخک ها قابل تغییر هستند و شما می توانید به دلخواه ان ها را تنظیم کنید.

دقت داشته باشید که برای کوهنوردی ها و صعود های معمولی از کرامپون هایی استفاده کنید که دارای شاخک های کمتری در قسمت جلویی خود باشند. در صعود های حرفه ای تر هم عکس این قضیه را اجرا کنید و از شاخک های بلندتر کمک بگیرید. شاید عجیب به نظر بیاید اما شاخک ها هم انواع و مدل های مختلفی دارند.

شاخک عمودی:

این شاخک ها دو نقطه ای و تیز هستند و به راحتی داخل شکاف ها فرو می روند، برای ابشار ها و صعودهای حرفه ای تر مناسب ترین عملکرد را دارند و همانطور که گفتیم قابلیت تعویض و جا به جایی نیز دارند.

شاخک افقی:

این دسته از شاخک ها هم دو نقطه ای هستند و تقریبا مناسی برای تمام پیمایش ها از جمله یخ نوردی و مسیر های برفی و کولاک هستند.

 

چگونگی اتصال کرامپون ها به بوت:

در زمان خرید کرامپون، کفش خود را به همراه اشته باشید و مناسب با ان خرید را انجام دهید. حواستان باشد که نوار اتصال مرکزی کرامپون باید با کفش شما تناسب داشته باشد. ابتدا از کفش خود مطمئن شوید و با در نظر گرفتن شرایط (پوشیدن دو بوت) ، ببینید ایا کفشتان قابلیت اتصال به کرامپون را دارد یا نه زیرا ممکن است به علت حجم و طراحی  کفش قادر به استفاده از کرامپون نباشید.

یکی از روش های اتصال کرامپون به کفش، استفاده از تسمه های پلاستیکی (بند) است که غالبا خود کرامپون ها دارند. مزیت این روش این است که شما می توانید ان را روی هر نوع کفش و بوتی که در اختیار دارید پیاده کنید. این نوع اتصال زمان زیادی از شما خواهد گرفت اما در طول مسیر این اطمینان را خواهید داشت که هرگز باز نمی شوند و کاملا محکم هستند. برخی از کوهنوردان از چند بوت مختلف استفاده می کنند و پیشنهاد ما به ان ها استفاده از همین روش بندی است اما باید دقت داشته باشید در هنگام بستن فضای بین بوت و کرامپون خالی نماند.

پاکردن

روش دیگری که به شما پیشنهاد میکنیم، پاکردن است. در این روش یک تکه سیم پا را ثابت نگه داشته و یک کابل پاشنه ی کششی به پاشنه ی کرامپون متصل می شود.

فراموش نکنید که این روش ایمنی بسیار بالایی دارد و احتمال جدا شدن ان تقریبا صفر است. اگر دستکش در دست داشته باشید هم می توانید این روش را اجرا کنید زیرا اسان ترین نوع بستن کرامپون به کفش در هر شرایطی است. در این نوع اتصال می توانید طول شاخک های جلویی را هم تنظیم کنید.

سخن پایانی این است که سعی کنید برای صعود های طولانی و برنامه هایی که در مناطق دور دست هستند، قطعات یدکی کرامپون ها را تهیه کرده و به همراه ببرید. بهتر است که برای برنامه های طولانی تر یک جفت تسمه ی پنجه و پاشنه. تعدادی پیچ و نوار مرکزی یدکی را به همراه داشته باشید.(اگر در حال آماده شدن برای کوهوردی هستید حتما به فروشگاه دومان هم مراجعه بفرمایید)

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *