طبیعت گردی, مقالات

آبشارهای مشهور ایران برای کوهنوردی

آبشارهای مشهور

آبشار های مشهور ایران بهترین گزینه برای سفرهای هیجان انگیز شما در فصل تابستان به شمار می آیند. اگر از کوهنوردان حرفه ای و صخره نوردان پیشکسوت هستید به شما توصیه می کنیم با ما همسفر شوید. ما می خواهیم به زیبا ترین آبشارهای ایران سفری داشته باشیم تا فراز و فرودهای که در این مکان های دیدنی اتفاق می افتد را به نظاره بنشینیم.

حال اگر خود دستی به آتش دارید می توانید این سفر هیجان شگفت انگیز را تجربه کنید و آن را در قاب خاطرات خود به ثبت برسانید. مکان های دیدنی بسیاری در ایران برای رسیدن به این مهم وجود دارد اما ما سعی بر آن داریم تا برگزیده ترین آبشارهای ایران را که تا کنون توریست های بسیاری را به سمت خود جذب کرده است را به شما معرفی کنیم. اگر قصد دارید متفاوت ترین نوع کوهنوردی را تجربه کنید به شما توصیه می کنیم با ما و محصولات ایدومان همراه شوید.

تنگه رغز و آبشارهای هیجان انگیز

آبشار های دره رغز را پس از سفر به فارس، جاده فسا، داراب و روستای حسن آباد می توانید به نظاره بنشینید. می توانید به مهمانی چشمه های زلال در میان دره رغز خود را دعوت کنید و خاص ترین سفر تفریحی خود را رقم بزنید.

بهترین فصل برای سفر به این دره زیبا و تماشایی فصل بهار و تابستان است، زیرا آبشارهای که در این دره وجود دارد بیشترین حجم از آب را به در خود جای می دهند و شما می توانید یک فراز و فرود هیجان انگیز را تجربه کنید.

در این دره بیش از ۶۴ آبشار و بالغ بر ۱۰۰ چشمه زلال و شفاف است که تماشای آن چشم هر بیننده ای را به خود جذب می کند. تماشای برخی از این آبشارها برای افراد عادی اتفاق می افتد و بخش اعظمی از این دره وقف تماشای صخره نوردان حرفه ای شده است.

برخی از آبشارها تا ارتفاع ۴۵ متری می رسند که در حوضچه های آن افراد معدودی تن به آب زده اند. آبشار نگین، آبشار بوم رنگ، آبشار مسعود، آبشار گلاب، آبشار فتح، آبشار حکمت، آبشار کبوتر، آبشارجام، آبشاردماغه معروف به فراز، آبشار یادگار، آبشارآذرخش، آبشار وداع از مشهور ترین آبشارهای این دره بی نظیر به شمار می آیند.

آبشار خور گزینه ایده ال برای صخره نوردی

آبشار خور یکی از ایده ال ترین انتخاب ها برای صخره نوردان حرفه ای به شمار می آید. برای آبشار نوردی شما نیاز به وسایل مرتبط با این رشته دارید. این وسایل عبارتند از تیر مخصوص برای یخ نوردی، یخ شکن، کفش های مخصوص یخ نوردی که در جلوی آن ها میخ قرار دارد و طناب و ابزار مخصوص برای فرود که تنها بخشی از لوازم جانبی مورد نیاز برای فرود از آبشار خور به شمار می آیند.

این آبشار دیدنی و زیبا در استان البرز واقع شده است و در ۱۷ کیلومتری جاده کرج به چالوس قرار گرفته است. این آبشار بیش از ۵۰ متر ارتفاع دارد و در میان کوه های سر به فلک کشیده خور جای گرفته است. هرساله صخره نوردان بسیاری برای فرود از این آبشار به این مکان دیدنی و زیبا سفر می کنند،

اما بدون داشتن علم و مهارت کافی هیچ توصیه ای برای سفر به این آبشار زیبا برای شما نداریم؛ اما اگر تبحر کافی در این زمینه را دارید این نوید را به شما می دهیم  که پس از  فرود سر تا پای شما پس خیس می شود و قطعا آدرنالین خون شما در حین فرود افزایش پیدا خواهد کرد. علاقه مندان به یخ نوردی می توانند فصل زمستان را برای این مهم در نظر بگیرند.

آبشار یخی هلمون و انتخابی برای یخ نوردی

آبشار هلمون جاذبه ای یخی در قلب تهران شما را دعوت به تماشا می کند. اگر قصد تماشای این آبشار یخی زیبا را دارید به شما توصیه می کنیم از سمت جاده لواسان حرکت خود را آغاز کنید تا به این مکان دیدنی که در دره ای در شمال شرقی تهران نهفته است دسترسی پیدا کنید. این آبشار دیدنی در دو روستای میگون و شمشک واقع شده است.

برای سفر به این منطقه زیبا در فصل زمستان توصیه می شود از وسایل و تجهیزات مخصوص در این راستا استفاده شود. توصیه می شود کفش ساق بلند کوهپیمایی، یخ شکن های کوچک، باتوم و تجهیزات لازم برای پیاده روی بر روی یخ و برف را به همراه خود داشته باشید. لباس گرم، غذای گرم، بادگیر برای روزهای بارانی و همراه داشتن دستکش و کلاه از مهم ترین عواملی است که حتما برای سفر به این دره زیبا به شما توصیه می شود با خود همراه داشته باشید.

 آبشار شوی و سفر به روستای شوی

آبشار شوی یکی از زیبا ترین آبشارهای ایران است که در مرز بین دو استان خوزستان و لرستان واقع شده است و در حوالی روستای شوی قرار گرفته است. این آبشار ارتفاعی در حدود ۱۰۰ متر و عرضی بالغ بر ۴۰ متر را به خود اختصاص داده است. درختان بلوط و بادام بخشی از زیبایی های فضای اطراف این آبشار زیبا به شمار می آید.

شما می توانید از پوشش گیاهی بسیار زیبای این منطقه برای جمع آوری گیاهان دارویی کوهی نیز کمک بگیرید. جاندارانی همچون کل بز، سمندر ایرانی، خرس و پلنگ را در این منطقه زیبا می توانید به نظاره بنشینید. گیاه سیاوشان یکی از مشهور ترین گیاهان دارویی این آبشار زیبا است که صخره نوردان با حرفه و فن خود به راحتی می توانند به صعود بر روی دیواره های این آبشار به آن دسترسی پیدا کنند. برای درمان بیماری های همچون زردی و یرقان بسیار مؤثر واقع می شود.

 آبشار بیشه لرستان زیبا

آبشار بیشه یکی دیگر از آبشارهای زیبای استان لرستان به شمار می آید. این آبشار ارتفاعی بالغ بر ۴۸ متر را به خود اختصاص داده است. برای رسیدن به این آبشار زیبا که در دل کوه های زاگرس در شهرستان دورود واقع شده است از لرستان تا دورود ۳۵ کیلومتر باید طی شود. چشمه های بسیار زیبایی که در بالای آبشار واقع شده است ایده ال ترین انگیز برای صخره نوردان و طبیعت گردان به شمار می آید.

این آبشار جزء آثار ملی ایران در سال ۸۷ به ثبت رسیده است. اسب سواری در این منطقه زیبا می تواند پس از کوهنوردی و صخره نوردی حال شما را به جا آورد و خستگی راه را از تن شما بیرون کند. گشت و گذار و اطراق کردن در فضای اطراف این آبشار برای یک الی دو روز امری است که هر بیننده ای را برای تماشای این مکان دیدنی و زیبا جذب می کند. بدون شک سفر به روستای بیشه مزیت بارز این سفر به شمار می آید که شما را برای تماشای زیبایی ها ی آن مشتاقانه تشویق خواهد کرد.

آبشارهای مشهور ایران

آبشار های بسیاری در ایران وجود دارد که شاید برای صخره نوردی گزینه ایده الی نباشند، اما برای طبیعت گردی بهترین گزینه انتخابی برای شما طبیعت گردان به شمار می آید. در ادامه شما را با بخشی از این مناطق بکر و زیبای ایران عزیز آشنا خواهیم کرد.

 آبشار لاتون

این آبشار زیبا در استان گیلان واقع شده است و ارتفاعی بیش از ۱۰۵ متر را به خود اختصاص داده است. برای رسیدن به این آبشار دیدنی باید به سمت جنوب آستارا و روستای کوته کومه بروید. در کنار این آبشار دیدنی شما می توانید تنوع پوششی بسیار گسترده این مکان زیبا را که سرشار از درختان آلو، فندق، گردو، گلابی و سیب وحشی است را به نظاره بنشینید.

آبشار کبود وال در استان گلستان

آبشار دیگری که شما را به تماشا دعوت می کند آبشاری است در شرق علی آباد کتول در روستای گرگان که در میان انبوهی از درخت خود را به رخ کشیده است. اگر از تهران به سمت مشهد در حرکت هستید این را به یاد داشته باشید که برای رسیدن به این آبشار زیبا مسیر زیادی در بین راه در انتظار شما نیست و شما به راحتی می توانید از میان بر های که در بین راه برای شما در نظر گرفته شده است به این مسیر زیبا سفر کنید و اوقات خوشی را به سر ببرید.

آبشار کمر دوغ شهرستان کهگیلویه

زیبایی های این شهرستان زیبا  غیر قابل وصف است و باید خود به تماشای آن بنشینید، زیرا ما هر چقدر از زیبایی های این شهر برای شما بگویم کم گفته ایم. آبشار کمردوغ یکی از زیبایی های تأثیر گذار این شهر است که به عنوان عروس آبشارهای ایران لقب گرفته است. این آبشار در راهی پر پیچم و خم قرار دارد و برای رسیدن آن قدری باید سختی را به جان بخرید؛ اما گذشتن از میان درختان بلوط خود منظره ای چشم نواز و خاطره سازی را برای شما به تصویر می کشد.

آبشار نوژیان لرستان

هر چقدر از آبشارهای زیبای استان لرستان برای شما بگویم باز کم گفته ایم در پایان خالی از لطف نیست که آبشار نوژیان را به شما عزیزان برای یک سفر تفریحی معرفی کنیم. این آبشار کم نظیر بیش از ۹۵ متر ارتفاع دارد و در جنوب شرق شهر خرم آباد واقع شده است. برتری و برگزیده شدن این آبشار و ثبت آن در آثار ملی ایران تنها به دلیل پوشش بی نظیر گیاهان دارویی کوهی آن است. امید است مطالب ارائه شده پیرامون رسیدن به یک سفر هیجان انگیز شما همراهان همیشگی را یاری رسانده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *