طبیعت گردی, مقالات

راهکار‌های حفظ کوهستان و تذکرات زیستی

حفظ محیط کوهستان و تذکرات زیستی

حفظ محیط کوهستان یکی از مهم ترین اصولی است که کوهنوردان حرفه ای و مبتدی باید به آن توجه داشته باشند. بدون تردید تنها مکان های که این روزها درو از دسترس افرادی عادی قرار گرفته است و سبب شده است جای امن برای رسیدن به آرامش و بهره بردن از زیبایی های طبیعت باشد فضای کوه است؛

اما اگر در حفظ و نگهداری آن نکات اساسی که در این راستا وجود دارد را توجه نکنیم این فضای زیبا را دیر یا زود از دست می دهیم. پیشکسوتان حرفه کوهنوردی خود به خوبی می دانند که چگونه از این در گران بها باید مراقبت شود،

اما ما برای اطلاعات بیشتر در مقاله پیش رو سعی بر آن داریم تا مطالبی را با شما عزیزان به اشتراک بگذاریم. ذکر نکات اصلی و اساسی برای حفاظت از محیط زیست امری است که فعالان محیط زیست بسیار به آن می پردازند و بررسی و پیگیری آن برای ما نیز خالی از لطف نبود. از همین رو نکات برگزیده و کاربردی که در این راستا بسیار به آن توصیه شده است را در ادامه با شما عزیزان به اشتراک می گذاریم پس با ما همراه باشید.

حفظ محیط کوهستان و شناخت ارزش کوه

حفظ محیط کوهستان و شناخت ارزش کوه دو اصل مرتبط با یکدیگر هستند که کوهنوردان بسیار خوب به آن آگاه هستند. کوهستان سرچشمه بسیار از رودهای بزرگ است و منشأ تأمین بیش از نیمی از آب های شیرین جهان از کوه است. یکی از مهم ترین زیستگاه های جانداران حیاط وحش است.

از سوی دیگر گونه های گیاهی دارویی بسیاری در میان کوهستان ها یافت می شود که سبب برتری این فضا و شناخت دقیق تر ارزش های آن برای شما شده است. کوه مکانی امن برای طبیعت گردی و بهره بردن از فضای محیط زیست پیرامون ما است،

اما برخی از فعالیت های نامناسب سبب آسیب رسیدن به این فضای بکر و زیبا شده است. ساخت و سازهای غیر اصولی، چرای دام های محلی، معدن کاوی های بی رویه، جاده سازی غیر استاندارد، گردشگری ناسالم مبتدیان کوهنوردی، چیدن گل ها و گیاهان که بسیار برای محیط زیست با ارزش است، انباشت زباله و حک کردن یادگاری بر روی درختان کهنسال تنها بخشی از این تخریب های ناگوار به شمار می آیند.

حفظ محیط کوهستان و ده نکته ارزنده

حفظ محیط کوهستان را می توانید به سادگی با توجه به نکات اساسی و کلیدی در این راستا مورد توجه قرار دهید.

 • در ابتدا توصیه می شود اگر برای کوهنوردی به فضای کوهستان می روید حتما از غذا و میان وعده های آماده برای طی مسیر خود استفاده کنید. بر پا کردن آتش و تولید زباله برای پخت پز یکی از اصلی ترین دلایل انباشت زباله در این فضای زیبا به شمار می آید.

 • استفاده از کیسه زباله های پارچه ای برای جمع آوری های زباله های که در طی مسیر تولید می شوند را به شما توصیه می کنیم. به این دلیل بهتر است از کیسه زباله های پارچه ای استفاده شود که مانع از پاره شدن نایلون های پلاستیکی باشیم. اگر این مهم برای شما فراهم است زباله های قابل بازیافت خود را از زباله های غیر قابل بازیافت جدا کنید و در کمپ های مخصوص کوهنوردی به جداسازی زباله های تولیدی خود کمک کنید.

 • استفاده کردن از مواد غذایی طبیعی سبب می شود که زباله های که به صورت ناخواسته وارد چرخه محیط زیست می شود آثار مخرب کمتری را به همراه داشته باشد. از فروشنده مواد غذایی بخواهید برای سفرهای کوهنوردی حرفه ای شما مواد غذایی و میوه های ارگانیک برای شما فراهم سازند.

پاک ‌سازی محیط زیست یکی از ساده ترین کارهای است که سبب می شود کوهنوردی شما یک گام مؤثر برای حفظ منابع زیستی محسوب شود. اگر در بین راه از کیسه های زباله بزرگ استفاده کنید و مواد پلاستیکی غیر قابل بازگشت به چرخه طبیعت را جدا کنید و به کمپ خود ببرید بدون شک ارزنده ترین گام را در این راه شما برداشته اید.

 • تنها اثری که از شما در مسیر کوهنوردی‌تان باقی می ماند باید رد پای شما باشد. قوطی، پلاستیک و مواد فلزی و آهنی که شاید سالیان طولانی جذب آن ها به طبیعت طول بکشد کار یک تیم حرفه‌ای کوهنوردی نیست. این را به یاد داشته باشید که ساده ترین ماده غذایی که همان موز است دو سال زمان برای تجزیه شدن نیاز دارد پس به هیچ عنوان پس مانده های غذایی خود را در طی مسیر نریزید.

 • آب را آلوده نکنید اگر می خواهید از شامپو و خمیر دندان استفاده کنید بهتر است از یک ظرف آب استفاده کنید و تا حد معقول و مطمئن از آب فاصله بگیرید. استفاده کردن از مواد شوینده اسیدی در مسیر آب سبب می شود شما ناخواسته باعث آلودگی رودخانه ها و دریاچه ها شوید.

 • از باتری های خورشیدی و باتری های قابل شارژ برای ابزارهای مخصوص کوهنوردی خود استفاده کنید. زباله های ناشی از این امر به هیچ عنوان تا زمانی که شما در قید حیاط هستید در چرخه طبیعت بازیافت نمی شوند پس از رها کردن باتری های وسایل الکترونیکی خود در طبیعت به جد پرهیز کنید.

 • باطری های یک بار مصرف را به دست فراموشی بسپارید بهتر است برای نوشیدن آب و مایعات خود از بطری های مخصوص کوهنوردی و یا کیسه ذخیره آبی که بر روی بسیاری از کوله های کوهنوردی قرار داده شده است استفاده شود. پلاستیک اصلی ترین گزینه ای است که باید از چرخه طبیعت به کل فاکتور گرفته شود.

حفظ محیط کوهستان و اصولی برای طبیعت گردان

حفظ محیط کوهستان حتی برای شمایی که شاید سالی یک بار به کوه می روید امری مهم و جدی تلقی می شود. نکات بسیار ساده این راستا وجود دارد که توجه به آن ها سبب می شود کوهستان بدون هیچ مشکلی برای بقای بشریت به روند کاری خود ادامه دهد. اگر به همراه خانواده خود به طبیعت گردی و کوهپایه ها سفر داشتید به این موارد اساسی و مهم توجه کنید.

 • به هیچ عنوان از پر پایی آتش لذت نبرید زیرا این امر سبب آسیب رسیدن به محیط زیست می شود.

 • به شما توصیه می کنیم حتما از کیسه زباله برای سفرهای کوتاه مدت خود بهره بگیرید.

 • شکستن درختان و هک کردن یادگاری بر روی آن ها سبب آسیب رساندن جدی به فضای اطراف پیرامون کوه می شود.

 • راهپیمایی در مسیرهای که به عنوان پوشش گیاهی شناخته شده است را ممنوع کنید و از این مسیرها به عنوان مکانی برای راهپیمایی استفاده نکنید.

 • از دفع ادرار و مدفوع در فضای اطراف رودخانه ها پرهیز شود تا مانع از آلوده شدن آب های منطقه ای شوید.

 • به خانه های پرندگان نزدیک نشوید و از خراب کردن و آسیب زدن به آشیانه های آن ها دوری کنید.

 • به حیواناتی که در طی مسیر شما دیده می شوند نزدیک نشوید و حیاط وحش آن ها را با تنش روبرو نکنید.

 • توصیه می شود از چیدن گل ها و گیاهان بی دلیل خودداری شود مگر اینکه شناخت کافی داشته باشید و برای مصارف گیاهی از آن ها استفاده شود.

 • سر و صدا کردن بیش از حد سبب به هم خوردن نظم کوهستان می شود پس توصیه می شود این اصول اساسی را به خوبی رعایت کنید.

حفظ محیط کوهستان و راهکارهای در این راستا

حفظ محیط کوهستان امری است که همه ما باید دست به دست هم دهیم و از آسیب رسیدن به آن به شکل جدی جلوگیری کنیم. این امر را نباید به کوهنوردان یا فعالان محیط زیست بسپاریم زیرا همه ما برای بقای آیندگان خود به کوه و کوهستان نیازمندیم. برای این مهم کار سخت و دشواری در پیش رو ندارید.

در قدم اول استفاده از ظروف یک بار مصرف در فضای کوهستان را به دست فراموشی بسپارید. این مهمان ناخوانده در طبیعت تا سالیان طولانی دست از دامن طبیعت بر نمی دارد و سبب زشت شدن و بد جلوه دادن فضای کوهستان می شود. برای این مهم می توانید به راحتی از رسم و رسوم گذشتگان خود بهره بگیرید. استفاده کردن از وسایلی که نیاز به ظروف یک بار مصرف را به دست فراموشی می سپارد امری است که باید به شکل جدی تری به آن پرداخته شود.

توصیه می شود برای این طلای کثیف کیسه زباله با خود به همراه داشته باشید و در کمپ های که برای استراحت شما در نظر گرفته شده است آن را جدا سازی کنید.

پرهیز از آلوده کردن آب و وارد شدن آن به چرخه زندگی روزمره شما در طی فرایندهای کشاورزی گزینه بسیار ساده ای است که به صورت زنجیره ای شما را با سلامتی بیشتری همراهی می کند.

از گیاهان دارویی که در این راستا در طی مسیر یافت می شود با علم و آگاهی برای درمان بیماری های خود استفاده کنید.

امید است اطلاعات ارائه شده پیرامون حفظ کوهستان و محیط زیست اطراف آن تا حدودی شما عزیزان و همراهان همیشگی را یاری رسانده باشد.

ما به شما توصیه می کنیم خود را به یکی از فعالان محیط زیست تبدیل کنید و برای حفظ و سلامتی نسل های آینده و مراقبت بیشتر از کوهستان این مطالب را به سایر دوستان خود نیز به اشتراک بگذارید. ایران زیبا، کوهستانی با طراوت امری است که به دستان خود ما فراهم می شود و کاری نیست که به دست دیگران برای ما رقم بخورد.

فروشگاه لوازم کوهنوردی ایدومان 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *