مقالات

با دریاچه های کوهستانی ایران بیشتر آشنا شویم

دریاچه های کوهستانی ایران بدون شک شما را به وجد خواهند آورد. کوهستان خود به تنهایی زیبایی های چشم نواز و محصور کننده بسیار در دل دارد، اما برخی از کوه های ایران با دار بودن چشمه های آب گرم اعجاب انگیز ترین صعود را برای شما رقم می زند.

ایران از دیرباز تا کنون با عنوان سرزمین چشمه ها و قنات ها شهرت گرفته است و این امر سبب جذب توریست های بسیاری به داخل کشور شده است. در این سرزمین پهناور دریاچه ها و چشمه های بسیاری نهفته است که کمتر کسی از راز در دل نهفته کوهستان خبر دارد.

اگر در روزها گرم تابستان قصد یک ایجاد یک سفر رؤیایی و خاطره انگیز برای خود و خانواده تان را دارید به شما توصیه می کنیم با ما همراه باشید. ما شما را به افسانه ای ترین دریاچه های ایران مهمان خواهیم کرد پس با ما همسفر شوید و این غوغای شگفت انگیز را با ما به تماشا بنشینید.

دریاچه کوهستانی مارمیشو

دریاچه کوهستانی مارمیشو در شهر ارومیه واقع شده است. زمانی که به این دریاچه نیلی سفر می کنید می توانید به کوه های سر به فلک کشیده ای که در اطراف این دریاچه زیبا نهفته است نظر کنید و به عظمت خدا پی ببرید.

بدون شک این شهر زیبای مرزی که بین ایران و ترکیه واقع شده است برای به تماشا نشستن خالی از لطف نیست. درختان صنوبر، بلوط و گردو زیبایی خیره کننده ای را به این دریاچه بکر بخشید است. برای رسیدن به این مکان زیبا به شما توصیه می کنیم به روستای پسان سفر کنید و از آنجا به بانی و هلانی که تقریبا ۴۵ کیلومتر بعد از ارومیه است بروید و به زیبا ترین دریاچه ایران سلام کنید.

به دلیل به وقوع پیوستن زلزله قسمتی از کوه ریزش کرده است و سدی طبیعی در این منطقه به وجود آمده است. در هر کجای ایران که به سر می برید این را به یاد داشته باشید که زیبایی های این دریاچه که در مسیر کوهستانی واقع شده است شما را به وجد می آورد.

دریاچه کوهستانی ولشت

دریاچه کوهستانی ولشت در جنوب غربی چالوس و شمال شرقی کلاردشت واقع شده است. این دریاچه یکی از ده دریاچه آب شیرین کشور است که موقعیت زیست محیطی بسیار خاصی را به دلیل شرایط آب و هوای خود به دست آورده است.

در این منطقه شما به راحتی می توانید به ماهی گیری بپردازید و فارغ از تمام دغدغه های زندگی روزمره از بکرترین آب و هوای جهان لذت ببرید. برای رسیدن به دریاچه کوهستانی ولشت به شما توصیه می کنیم به چالوس سفر کنید این دریاچه در ۲۵ کیلومتری چالوس و ۱۲ کیلومتری مرزن آباد واقع شده است.

دریاچه ولشت با عنوان نگینی فیروزه ای رنگ در کلاردشت شهرت گرفته است. چشمه های جوشان و نزولات آب شیرینی سبب شده است همیشه این دریاچه پر آب باقی بماند. قایق سواری، شنا و ماهی گیری از مهم ترین مزیت های است که در کنار یک سفر خاطر انگیز برای شما گردشگران و طبیعت دوستان فراهم شده است.

دریاچه کوهستانی کوه گل

دریاچه های کوهستانی کوه گل در شهر یاسوج واقع شده است. این دریاچه برای تماشا در فصل بهار و تابستان پر آب ترین دوران خود را به تماشا می گذارد. شما می توانید در فصل تابستان به تماشای اردک، لک لک، چنگر و درنا در این منطقه بپردازی زیرا طبیعت بکر این منطقه سبب مهاجرت گونه های بسیاری از پرندگان به این منطقه می شود.

بدون شک شما با به تماشا نشستن دشت لاله های واژگون، آبشار تنگه نمک، چشمه سردو و منطقه محافظت شده دنا بی نظیر ترین تصویر لطف خداوند را در قاب عکسی بکر به تماشا خواهید نشست. این دریاچه به دلیل طبیعت بسیار خوبی که در منطقه فراهم کرده است سبب پوشش گیاهی و جانوری بسیار غنی شده است.

شما می توانید با کمک گرفتن از بومی های منطقه برای خود گیاهان دارویی همچون بابونه، نعناع کوهی، ریواس، جاشیر و چونه گیاهی تهیه کنید و به خانه بیاورید. برای رسیدن به دریاچه کوه گل باید به کهگیلویه و بویر احد در ۳۲ کیلومتری شهر یاسوج و ۸ کیلومتری شهر سی سخت در دهانه ی انبری گردنه بیژن سفر کنید.

آب فیروزه ای و تمیز این دریاچه در میان کوه شبیه یک نگین درخشان خود نمایی می کند. بی ذوق ترین افراد هم در این منطقه طبع شاعری‌شان گل می کند و با باد و باران لب به سخن باز می کنند.

دریاچه کوهستانی شورمست

دریاچه کوهستانی شورمست یکی از زیباترین تفرج گاه های کشور عزیزمان به شمار می آید. اگر می خواهید یک تابلوی نقاشی بی نظیر را به از نزدیک به تماشا بنشینید به شما توصیه می کنیم به این دریاچه کوهستان سفری داشته باشید و در قاب خاطرات خود آن را به ثبت برسانید.

به فیروز کوه سفر کنید و پس از گذراندن ۶۵ کیلومتر به پل سفید می رسید با گذشت از پل و عبور از جاده ای آسفالتی شما را به تماشای این قاب عکس رؤیایی دعوت خواهیم کرد. شورمست با درختان کهن‌سال پوشش داده شده است و این امر خود سبب بکرتر شدن این منطقه شده است.

تجربه قایق سواری و تماشای پل ورسک و آبشار های بی نظیر این منطقه را در فصل تابستان به شما توصیه می کنیم. این دریاچه ۱۵ هکتار مساخت دارد و در عمیق ترین بخش خود بیش از ۷ متر عمق دارد. سواد کوه ارتفاعی ۹۴۰ متری از سطح دریا را به خود اختصاص داده است و سبب شده است شورمست به عنوان یکی از دریاچه های کوهستانی لقب بگیرید.

اگر در پایتخت ساکن هستید برای رسیدن به این دریاچه زیبا و دیدنی مسیر طولانی را در پیش ندارید پس چمدان های خود را ببندید و برای یک هفته در کنار خانواده زیباترین لحظات را به ثبت برسانید.

 دریاچه کوهستانی سبلان

دریاچه کوهستانی سبلان در منطقه ای بسیار وسیع و گسترده در منطقه سبلان واقع شده است. این دریاچه در شهر اردبیل و در کوه سبلان واقع شده است. بدون شک در کنار چشمه های جوشان این منطقه تماشای یخچال های طبیعی و مراتع و برکه ها خالی از لطف نخواهد بود.

اگر بخواهیم به وصف زیبایی های این منطقه برای شما بپردازیم بی شک در کلام وصف حال این منطقه نمی گنجد. شما از حضور کوهنوردان و طبیعت گردان بسیار می توانید به این امر واقف شوید که زیبایی این منطقه بسیاری از افراد را در فصل گرم تابستان به سمت خود جذب می کند.

تماشای خرس قهوه ای، کل و بز، خارپشت اروپایی، عقاب طلایی، طرلان و سوسمار را نیز در لیست این سفر رؤیایی خود لحاظ کنید. دریاچه در قله سبلان نهفته شده است و ارتفاع این قله بیش از ۴۸۱۱ متر تخمین زده شده است.

برای رسیدن به این منطقه خوش آب و هوا می‌توانید به شهر اردبیل شهرستان مشکین شهر و کوه سبلان سفر کنید و از تماشای این منطقه بی نظیر نهایت لذت را ببرید.

دریاچه کوهستانی چورت

دریاچه کوهستانی چورت در اصل با نام میانشه شهرت دارد اما به دلیل نزدیکی این دریاچه به روستای چورت نام آن در بین بومی ها با عنوان چورت شناخته شده است. این دریاچه در دل جنگل های کیاسر واقع شده است شما برای رسیدن به آن باید به کیاسر و سپس به روستای چورت سفر کنید و پس از طی کردن یک مسیر ده کیلومتری در یک جاده خاکی از تماشای این دریاچه زیبا و دیدنی لذت ببرید.

تماشای حیوانات و پرندگان در یک هوای مه آلود و درختانی که تا تنه سر به آب فرو برده اند خستگی کارهای روزمره شما را از تن بیرون خواهد کرد. کیاسر خود به تنهایی زیبایی های بسیاری را برای تماشا در دل نهفته است اما شما با به تماشا نشستن دریاچه چورت بی شک این زیبایی غیر قابل وصف را از یاد نخواهید برد.

دریاچه کوهستانی گهر

دریاچه کوهستانی گهر در رشته کوه اشترانکوه در استان لرستان واقع شده است. دریاچه ای که بیش از ۷۰ هزار توریست و گردشگر را سالان برای تماشای خود به این شهر زیبا و دیدنی مهمان می کند. شاید برای به تماشا نشستن آن راه سخت و دشواری در پیش رو داشته باشید اما این را به خاطر داشته باشید ک طبیعت بکر و دست نخورده این منطقه این همه سختی را می طلبد.

شما می توانید به امامزاده مشهور پیر والی در طی مسیر بروید و سپس با پای پیاده یا با قاطرهای که محلی ها برای این سفر برای شما در نظر گرفته اند ادامه مسیر را طی کنید. در امان بودن این منطقه از دست انسان ها سبب شده است شما در دل کوهستان بکر ترین تصویر از زیبایی محض طبیعت را به نظاره بنشینید.

کلام آخر پیرامون دریاچه های کوهستانی ایران

دریاچه ها کوهستانی ایران بسیار بی شمارند و برای بررسی یکایک آن ها نیاز به صرف زمان و وقت بسیار است. به تماشا نشستن این دریاچه ها و تجربه یک خنکای تابستانی در کنار چشمه های جوشان امری نیست که در لابه لای این کلمات بتوان به وصف آن پرداخت. برای تجربه بهترین روزها در کنار خانواده و دوستان خود به شما توصیه می کنیم با خرید تجهیزات کوهنوردی خود را برای یک سفر متفاوت بر بلندای کوه های ایران آماده کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *