طبیعت گردی, مقالات

آشنایی با گیاهان دارویی کوهستانی

گیاهان دارویی

گیاهان دارویی کوه های مشهور ایران را بیشتر بشناسید. کوهنوردی مزیت های بسیاری را از آن شما می کند از یک سو شما با ورزش کوهنوردی سلامت تر از هر زمان دیگری اوقات به سر می برید و از سوی دیگر می توانید با استفاده از گیاهان دارویی که در کوهستان ها در فصل های مختلف رشد می کند به طب سنتی نیز روی آورید.

برای درمان بسیاری از بیماری ها این قبیل داروها تجویز و مورد استفاده قرار می گیرد. این روزها طب سنتی بسیار متفاوت تر از هر زمان دیگری طرفداران و مشتاقان ویژه خود را پیدا کرده است. در مقاله پیش رو سعی بر آن داریم تا شما را با کوه های ایران و گیاهان دارویی که در هر منطقه رشد می کند بیشتر آشنا کنیم.

اگر به کوهنوردی علاقه مند هستید و یکی از اولویت های زندگی شما به شمار می آید. به شما توصیه می کنیم با ما همراه باشید تا متفاوت تر از گذشته از گیاهان خودروی کوهستانی را برای بهبود بیماری های خود مورد  استفاده  قرار دهید.

 گیاهان دارویی کوه دماوند

گیاهان دارویی کوه دماوند بسیار طیف گسترده ای دارند و اگر بخواهیم پیرامون مزیت ها و کاربردهای آن با شما سخن بگویم نیاز به ساعت ها وقت دارد که از حوصله شما خارج است. از همین رو تنها به صورت مختصر به معرفی این داروها می پردازیم و شما را با بخشی از این طیف گسترده دارویی آشنا می کنیم.

گیاهان دارویی کوه دماوند عبارت است از

کنگر

برای درمان بیماری های دیابت و قند خون، درمان واریس، سم زدایی کبد، تقویت دستگاه گوارش، کاهش فشار خون، درمان بیماری های ناشی از سرماخوردگی، کاهش فشار خون و تقویت معده و دستگاه گوارش بسیار توصیه می شود.

گاوزبان

برای درمان بیماری های افسردگی از این گیاه بسیار استفاده می شود، زیرا سبب کاهش استرس های روحی می شود. خاصیت این گیاه دارویی کوهی به قدری زیاد است که از دم نوش آن بسیار استفاده می شود. درمان آکنه و جوش، درمان بیماری های مرتبط با قاعدگی و پریود، فشار خون بالا، درمان دیابت و قند خون، سرما خوردگی و گلو درد و بیماری های مرتبط با انواع سرطان استفاده از این گیاه توصیه  شده است.

گل برفی

این گیاه دارویی کوهی برای درمان بیماری های قلبی، کاهش زخم ها، بیماری های ریوی مزمن، عفونت های اداری، حفظ هضم سالم، درمان سنگ کلیه، درمان زگیل تناسلی و کاهش بیماری های نقرص و روماتیسم بسیار توصیه می شود.

فیکاربا

اگر با این گیاه دارویی کوهی آشنایی ندارید باید بگویم گیاهی است با گلی شبیه لاله که در ارتفاعات کوهستان های دماوند رشد می کند و همانند سایر گیاهان دارویی کوهی مزیت های بسیاری را از آن شما می کند. برای جمع آوری این دارو گیاهی فصل بهار مناسب ترین زمان به شمار می آید.

پامچال

پامچال گیاه و گل بسیار زیبای فصل بهار است و اگر در فصل بهار به دماوند صعود داشته باشید با این گیاه زیبا بی شک آشنای خواهید شد. مزیت های دارویی این گیاه بسیار زیاد است به عنوان مثال برای کاهش دردهای ناشی از روماتیسم، تسکین دردهای میگرنی، بیماری های عصبی، درمان اختلالات تنفسی، بیماری های کلیوی و مشکلات قاعدگی بسیار استفاده می شود.

 

مریم گلی

مریم گلی از خانواده نعناع است و بیشتر از برگ های آن استفاده می شود. این گیاه دارویی برای درمان بیماری های قند خون، بیماری‌ها روماتیسم، ضد آلزایمر، ضد باکتری، آنتی اکسیدان قوی، بالا بردن میل جنسی، کاهش فشار خون و بیشتر شدن شیردهی در زنان باردار استفاده می شود.

چای کوهی

چای کوهی از گذشته تا کنون مشتریان خاص خود را داشته است و کمتر کوهنوردی است که با این گیاه دارویی آشنایی نداشته باشد. رفع افسردگی، التیام زخم ها، افزایش اشتها، درمان افسردگی، حل مشکل کم خوابی، رفع کم خونی، تقویت و تنظیم رحم و بسیاری موارد دیگر توصیه می شود که استفاده شود.

بومادران

بومادران یکی از مشهورترین گیاهان دارویی کوه های دماوند به شمار می آید. برای درمان سریع تر زخم ها، انعقاد خون، حفظ دوره های پریودی، کاهش التهاب، کاهش فشار خون، کاهش اضطراب، تنظیم علائم آسم و بسیاری موارد دیگر از این داروی مؤثر استفاده می شود.

گیاهان دارویی استان مرکزی

کشور ما به دلیل تنوع آب هوای پوشش گیاهی بسیار متنوعی دارد و به طور عمده می توان گیاهان دارویی متفاوتی را در میان دشت ها و مراتع کوه های ایران یافت کرد. به طور مثال اگر به استان مرکزی سفری داشتید می توانید با قدم گذاشتن به کوه های این منطقه برای درمان بیماری های خود از گیاهان دارویی متفاوت این منطقه بهره بگیرید. در ادامه شما را با بخشی از این گیاهان دارویی و عناوین گیاهان برگزیده و مشهور آشنا می کنیم.

والک

این گیاه در فصل بهار رشد می کند و طعمی شبیه پیاز و سیر دارد و برای تصفیه کردن خون و کاهش فشار خون بسیار توصیه می شود. همچنین برای کاهش دردهای ناشی از روماتیسم و ضد عفونی کننده بیماری های عفونی توسط پزشکان طب سنتی توصیه می شود.

موسیر

موسیر از قدیم مزیت های بسیاری داشت و افراد دیابتی برای کاهش میزان قند خون خود و بیمارانی که ناراحتی قلبی عروقی داشتند برای کاهش چربی و کاهش فشار خون خود از این دارو استفاده می کردند. همچنین از این گیاه دارویی کوهی برای درمان سردردهای عصبی و کاهش اعصاب مرکزی بسیار استفاده می شود.

ریواس

ریواس یکی از برگزیده ترین گیاهان دارویی کوهی است که علاوه بر مزیت های دارویی به عنوان یک میوه خوشمزه نیز بسیار طرفدار دارد. این گیاه برای دفع باکتری های مضر، هضم آسان تر غذا، رفع عطش، تنظیم کننده چربی های روده و تنظیم قند خون بسیار مورد استفاده قرار می گیرد.

سماق

سماق داروی گیاهی خوشمزه ای که همه ایرانی ها در منو غذایی خود همراه با کباب از آن بهره می گیرند مزیت های دارویی بسیاری دارد. تقویت لثه و استحکام بخشی به دندان ها، درمان بیماری های دیابتی، جلوگیری از خونریزی دستگاه گوارشی، دفع مواد زائد از خون، تصفیه کننده خون و کاهش بیماری های سرطانی تنها بخشی از مزیت های این داروی گیاهی خوشمزه به شمار می آید.

کنگر

این گیاه دارویی کوهی برای اغلب افرادی که در فصل بهار به کوه های استان مرکزی سری زده باشند شناخته شده است و از مزیت های آن

نیز آگاهی کافی دارند. این میوه خوشمزه برای جلوگیری از چربی در کبدهای چرب، درمان کرم خونی، تقویت عروق قلبی، کاهش باکتری های مضر محافظت کبد در برابر عفونت ها و باکتری ها بسیار مورد استفاده قرار می گیرد.

غازیاغی

برای بیماری های پوستی، درمان برص، تقویت کبد، تصفیه کردن خون، جلوگیری از فساد لثه و پاک کردن کلیه و مثانه بسیار از این داروی گیاهی کوهی استفاده می شود. این گیاه شبیه برگ های مثلثی سرنیزه ای است که در مناطق مختلف با گونه های متفاوت یافت می شود.

شنگ

سبزی بسیار خوشمزه ای که عموماً در فصل بهار در کوهپایه ها رشد می کند. این گیاه خوشمزه شبیه سبزی های پلویی همراه با برنج طبخ و مورد استفاده قرا می گیرد. زکریای رازی از ریشه این گیاه برای درمان مسمومیت ها مضر بسیار استفاده می کد. همچنین عصاره آن برای درمان رماتیسم، نقرص، امراض جلدی و درمان سوختگی های شدید استفاده می شود.

کرفس کوهی

کرفس و مزیت های استفاده از آن بر هیچ کسی پوشیده نیست اما آیا تا کنون نام کرفس کوهی به گوش شما خورده است. این گیاه دارویی کوهی مزیت های بسیار دارد و برای درمان فشار خون، درمان اختلالات قلبی عروقی، کاهش بیماری های التهاب روده، درمان سنگ کلیه و بهبود زخم معده بسیار استفاده می شود.

سنجد

سنجد میوه مخملی شکل که طرفداران ویژه خود را دارد. این گیاه مزیت های بسیاری دارد و از ریشه، برگ و میوه آن بسیار استفاده می شود همچنین هسته این گیاه برای درمان بیماری های استخوانی توصیه می شود. درمان سردرد، اشتهای کاذب، افزایش تراکم ماهیچه ها، درمان نرمی استخوان ها و بیماری های مرتبط با استخوان درد بسیار توصیه می شود.

بنه یا پسته کوهی

پسته کوهی مزیت های بسیاری را در خود پنهان کرده است. خاصیت ضد میکروبی بودن این میوه خوشمزه سبب شده است در بسیاری از کشورها این محصول صادر شود و از آن درآمد زایی صورت بگیرید. این میوه به دلیل داشتن اسیدهای چرب غیر اشباع، کلسترول مضر را کاهش می دهد و برای بیماری های قلبی عروقی استفاده از آن بسیار توصیه می شود.

گیاهان دارویی کوه دنا

در کوه دنا بیش از ۲۵۰۰ گونه گیاهی دارویی یافت می شود. این منطقه متشکل شده است از داورهای گیاهی همچون بومادران، آویشن، مریم گلی، گل گاو زبان، بابونه، زنجبیل، شیرین بیان، رازیانه، پنیرک، مرزنجوش و بسیاری گیاهان دارویی دیگر که توضیح پیرامون تمامی آن ها خارج از حوصله شما است.

ما در این مقاله سعی بر آن داشتیم که شما را با بخشی از این داروهای گیاهی آشنا کنیم تا متفاوت تر از هر زمان دیگری در زمان کوهنوردی به محیط پیرامون خود توجه داشته باشید و به بهره گیری از گیاهان دارویی بیشتر توجه کنید. این مقاله تنها قطره ای از دریا است که شما را با بخشی مختصر از داروهای گیاهی آشنا کرده است.

امید است اطلاعات ارائه شده مؤثر واقع شده باشد و متفاوت تر از هر زمان دیگری از داروهای گیاهی کوهی بهره بگیرید.

 

از محصولات فروشگاه دومان دیدن فرمایید

4 نظر در “آشنایی با گیاهان دارویی کوهستانی

 1. بذرسرا گفت:

  ای کاش عکس گیاهان دارویی که معرفی کردینم می ذاشتین

 2. کاتوزیان گفت:

  سلام خسته نباشید وبلاک خوبی دارید در رابطه با گیاهان دارویی باید به عرضتان برسانم که کلا گیاهان با نام علمی است که ملاک پذیرش است در غیر این صورت زیاد جنبه علمی ندارد لذا پیشنهادمی گردد با مراجعه به مکانهایی مثل موسسه تحقیات جنگها و مراتع واقع در پیکان شهرمی توانید از نام علمی این گیاهان استفاده نمایید متشکرم

 3. ملیکا گفت:

  سلام خیلی استفاده کردیم کاش عکس ها را می گذاشتید.

 4. ماری گفت:

  ایکاش گیاهان را همراه با عکس میذاشتین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *