راهنمای خرید

راهنمای خرید کفش کوهنوردی

راهنمای خرید کفش کوهنوردی

کفش کوهنوردی یکی از مهم ترین پارامترهای کوهنوردی به شمار می رود البته اگر کفش انتخابی شما کفش مناسبی باشد؛ زیرا کفش های غیر استاندارد برای کوهنوردی تنها به سلامت پای شما آسیب وارد می کنند. زمانی که قصد سفر به کوه را دارید این را به یاد داشته باشید که اصلی ترین فاکتوری که باید به درستی انتخاب شود کفش شما است.
کفش نامناسب سبب می شود در طی مسیر پای شما دچار آسیب شود. در رفتگی، شکستن پا و یا کشیدگی های عضله های پا تماما به دلیل استفاده نکردن از یک کفش استاندارد است. از سوی دیگر زمانی که شما یک کفش مناسب استفاده نمی کنید در ساده ترین حالت ممکن پای شما متورم می شود، آبله می زند و به شدت شما را خسته می کند.
دلیل استفاده از کفش کوهنوردی مناسب این است که تمام وزن شما و کوله پشتی که با خود لوازم جانبی خود را همراه کرده اید بر روی پای شما وارد می شود. اگر کفشی ایده ال و استاندارد تهیه شود بی شک این فشار و اضافه وزن به راحتی مهار می شود؛ اما اگر کفشی غیر استاندارد تهیه کرده باشید صدمه رسیدن به کمر و پای شما بیشتر از آن چیزی خواهد بدود که انتظارش را داشتید.
برای بهره گرفتن از یک کفش استاندارد بهتر است علاوه بر توصیه های که برای انتخاب کفش برای هر فصل به شما ارائه می شود از نظرات پیشکسوتانی که عمری زمان خود را در کوه به سرد برده اند نیز بهره بگیرید. بی شک آن ها با تجربیاتی که کسب کرده اند بسیار بهتر از من و شما می توانند راهنمایی های مفید در این راستا داشته باشند.
اگر شما هم هیچ اطلاعاتی پیرامون یک کفش استاندارد ندارید به شما توصیه می کنیم با ما همراه باشید. در مقاله پیش رو سعی بر آن داریم تا پیرامون ایده ال ترین و استانداردترین کفش کوهنوردی مطالبی را با شما به اشتراک بگذاریم چس با ما همراه شوید.

کفش کوهنوردی ایده ال

کفش کوهنوردی سبب می شود خستگی که خواه ناخواه در کوه برای شما فراهم می شود قدری کاسته شود و شما روند صعود را سریع تر و با خستگی کمتری طی کنید. همان طور که می دانید کوهنوردی یکی از سخت ترین ورزش ها به شمار می آید که سبب فرسایش و ایجاد خستگی در شما می شود اما بهره گرفتن از یک کفش مناسب برای آن فصل از سال سبب می شود روند طی شده قدری ساده تر دنبال شود.
جای تعجب ندارد اگر بگویم برای هر فصل از سال نیاز به یک کفش استاندارد برای آن فصل است. به عنوان مثال کفشی که برای روزهای گرم سال برای شما در نظر گرفته می شود با کفشی که برای زمستان مد نظر است بسیار تفاوت دارد.
اما باید بگویم در دنیای پیشرفته امروز کفشی ایده ال برای تمام فصول تهیه شده است تا هزینه های مالی کوهنوردان افزایش پیدا نکند. از آنجایی که کوهنوردی کردن طی  مسیرهای ناشناخته با پیچ و خم های بسیاری را در پیش پای شما قرار می دهد. باید به شما بگویم کفشی که انتخاب می کنید باید از مقاومت بسیار بالایی برخورد دار باشد تا از هزینه کردن بیشتر از حد شما را در امان نگه دارد.
کفش کوهنوردی باید به شکلی باشد که در طی مسیر مدام پای شما را خمیده نکند و مدام در یک شکل متعادل پایتان را قرار دهد؛ زیرا خم و راست شدن پای شما در هر پیچ و خمی شما را خسته می کند و سبب می شود به پای شما به یک بار آسیب وارد شود.
سه فاکتور مهمی که برای خرید کفش کوهنوردی باید به آن توجه داشته باشید. سبکی، مقاومت بالا و استحکام و سفتی لایه زیرین کفش است. لایه زیرین کفش کوهنوردی استاندارد عموما از ویبرام تهیه می شود که مواد تشکیل دهنده آن کربن و لاستیک است. کفش انتخابی شما باید دمای پای شما را کنترل کند و سبب تعرق در پای شما نشود.

انواع کفش کوهنوردی

کفش کوهنوردی از یک سو بر اساس شرایط آب و هوایی و از سوی دیگر بر اساس نیاز شما به کوهنوردی طبقه بندی می شود؛ اما قبل از آن اگر بخواهیم به اندازه استاندارد کفش اشاره ای داشته باشیم باید بگویم تنها با پا زدن کفش است که می تواند اندازه استاندارد آن را تخمین زد. این مهم را به یاد داشته باشید که کفش شما نه باید خیلی تنگ باشد که سبب تاول زدن پای شما شود و نه خیلی گشاد که سبب لغزیدن پای شما در داخل کفش شود.
کفش های کوهنوردی عموما به چهار دسته کلی تقسیم می شوند که عبارتند از:

کفش هیمالیایی

کفش کوهنوردی هیمالیایی عموما برای فصل زمستان و سرد سال مورد استفاده قرار می گیرد. باید کفشی انتخاب شود که ساق پای شما را بپوشاند و مانع از سرما زدگی پای شما شود. از سوی دیگر برای ارتفاعات بالا گزینه انتخابی مناسبی باشد و در نهایت نیاز شما برای وصل کردن یخ شکن به کفی کفش را فراهم آورد.

 

کفش کوهپیمایی

کفش کوهنوردی کوهپیمایی برای سفرهای کوهنوردی کوتاه مدت شما در نظر گرفته شده است؛ اما باید به یک سری نکات برای استفاده از این دسته از کفش ها توجه داشته باشید. به هیچ عنوان در فصل های سرد و سرما استفاده نشوند زیرا سبب یخ زدگی پای شما می شوند. برای مسیرهای که سنگلاخی است تهیه نشده اند و ممکن است در طی مسیر شما را تنها بگذارند. در نهایت به شما توصیه می کنیم کفش کوهپیمایی را برای صعود های دو الی سه روز استفاده کنید تا کفش شما و پای شما آسیب نبیند.

کفش سنگ نوردی

کفش کوهنوردی تنها برای فضای بیرون از سالن های ورزشی در نظر گرفته شده است؛ اما کفش سنگ نوردی برای سنگ نوردی داخل سالن های ورزشی در اختیار مصرف کننده قرار داده می شود. تنها به این دلیل که سنگ نوردی رشته ای از کوهنوردی است در این دسته بندی قرار داده شده است؛ اما به هیچ عنوان کفش استانداردی برای کوهنوردی های طولانی مدت و کوتاه مدت شما به شمار نمی آید.

کفش راهپیمایی

کفش راهپیمایی یکی از ساده ترین کفش های کوهنوردی محسوب می شود که برای دامنه نوردی ها مورد استفاده قرار می گیرد. مسیرهای بسیار ساده و مسطح گزینه های ایده الی برای استفاده از آن دسته از کفش ها به شمار می آید. به شما توصیه می شود از نمونه های شک گیر آن استفاده کنید تا به سلامت پای شما کمک بیشتری شود.

باید و نبایدهای پیرامون نگهداری از کفش کوهنوردی

کفش کوهنوردی را اگر بر اساس اصولی که به شما آموزش داده می شود نگهداری کنید تا مدت ها برای شما کارایی خواهد داشت. دست به جیب شدن و هزینه بر بودن وسایل کوهنوردی سبب می شود شما پس از مدت کوتاهی از این ورزش مفرح و پر انرژی دوری کنید؛ اما ما به شما راهکارهای را در این راستا توصیه می کنیم که سبب طول عمر بیشتر استفاده از کفش کوهنوردی شما می شود.
• در ابتدا توصیه می کنیم تا حد ممکن از شستن کفش های خود خودداری کنید تا مانع از تغیر فرم دادن و شکل ظاهری آن شوید.
• اگر به هر دلیل مجبور به عبور از آب دریاچه بودید بهتر است پس از بازگشت به خانه تنها با آب سرد به شستن کفش خود بپردازید زیرا نشستن آن به دلیل املاح آب دریا به کفش شما آسیب بیشتری وارد می کند.
• پس از هر بار کوهنوردی بهتر است با ظرفی آب و یک چرتکه به برداشتن گل و لای از روی کفش خود بپردازید.
• اگر کفش شما چرمی است و مدت زمان طولانی از آن استفاده نکرده اید به شما توصیه می کنیم با واکس های چرب آن را آغشته کنید و پس از قالب زدن و نرم شدن از آن استفاده کنید.
• اگر کفش شما خیس شده است بهتر است با استفاده از روزنامه داخل کفش خود را پر کنید و پس از هر یک ساعت روزنامه‌ها را تعویض کنید تا زمانی که کفش شما به خوبی خشک شود.
• اگر زمستان به کوه می روید توصیه می شود کفش خود را داخل یک نایلون قرار دهید و به داخل چادر بیاورید زیرا در غیر این صورت صبح باید با پای برهنه به راه خود ادامه دهید.
• برای فصل زمستان بهتر است از کفشی استفاده کنید که مانع از ورود آب به پای شما شود. کفش های چرمی استقامت بیشتری برای طی کردن مسیرهای برفی برای شما فراهم می کنند.

نکات پایانی پیرامون کفش کوهنوردی

کفش کوهنوردی همانند سایر وسایل شخصی که خریداری می کنید باید مورد علاقه شما باشد. بدون شک کفشی را که دوست ندارید تنها به صرف اینکه جنس خوبی دارد خریداری کنید پس از مدتی شما را دلزده می کند و شما مجبور به تهیه کفش جدید خواهید شد.
اما اگر کفش زیبا و مورد علاقه خود را تهیه کنید حتی پس از خراب شدن نیز با تعمیر مجدد آن را مورد استفاده قرار می دهید. مورد دیگری که توصیه کردن آن به شما همراهان همیشگی خالی از لطف نیست این است که هیچ گاه کفشی را که تازه خریداری کرده اید را برای کوهنوردی های طولانی مدت، مورد استفاده قرار ندهید. ابتدا برای یک راهپیمایی ساده آن را به پا کنید اگر با آن احساس راحتی داشتید می توانید به کوهنوردی طولانی مدت خود را مهمان کنید.
امید است اطلاعات ارائه شده پیرامون کفش کوهنوردی ایده ال شما عزیزان را یاری رسانده باشد و بهترین انتخاب از این پس از آن شما کوهنوردان عزیز باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *