راهنمای خرید

راهنمای خرید کوله پشتی

کوله پشتی های مسافرتی و کوهنوردی

راهنمای خرید کوله پشتی کوهنوردی

اگرشما اهل کوهنوردی و یا حتی سفر بخصوص سفرهای طبیعتگردی هستید پس بی شک کوله پشتی یکی از لوازمی است که شاید برای خرید آن دچار سوالات متعددی شویددر زیر نکاتی که شمارا درخرید کوله مناسب راهنمایی میکند را به اختصار توضیح داده ایم.

 • جنسیت کوهنورد:
  یکی از موارد مهم هنگام خرید توجه به این نکته است چرا که کوله پشتی ها در دو نوع زنانه و مردانه طراحی میشوندکه هرکدام مناسب ساختار بدنی باتوان یا آقایان میباشد که عمده تفاوت آنها در بندهای کوله ونحوه قرار گیری آن روی کمر است.

درکوله های زنانه بندها به هم نزدیکتراند و دارای کمربند نازکتر هستند و به گونه ای طراحی میشوند که کناسب قرار گیری روی لگن خانم ها باشد.

 • حجم کوله پشتی:
  یکی از سوالاتی که همیشه بوجود می آید این است که کوله چندلیتری بخریم؟درواقع حجم یک کوله پشتی ظرفیت کوله و میزان باری است که درداخل کوله قرار میگیردکه بر حسب لیتر نامگذاری میشوندبرای دانستن این موضوع که جزءمهمترین فاکتورها در خرید کوله پشتی است باید موارد زیر را درنظر گرفت.

کوله ای که قصد خریدش را داریم برای برنامه چند روزه قرار است استفاده کنیم چرا که در یک برنامه چندروزه به لوازم و ابراز بیشتری نیاز هست پسبا توجه به نوع سفر یا برنامه ای که قرار است مورد استفاده قرار گیرد ظرفیت درست کوله را انتخاب میکنیم.

 • فصل: اینکه بدانیم کوله را درچه فصلی از سال موردد استفاده قرار خواهیم داد نیز به ما درخرید کوله مناسب کمک خواهدکرد درنظر بگیریم که برنامه های زمستانه به دلیل حجم بیشتر لباسهای گرمنیاز به کوله ای با حجم بیشتر دارند.

 

 • وزن کوله پشتی:یکی دیگر از فاکتورهای مهم در انتخاب و خرید کوله پشتی وزن کوله میباشد هرچه وزن کوله سبک ترباشد کوله مناسب تر خواهد بود بدیهی است که وزن کوله در راحتی بیشتر نقش بسزایی دارداصولا کوله های ۵۵ تا ۸۵ لیتری برای برنامه های کوه و یا حتی سفر بین ۳ تا ۷ روز مورد استفاده قرار میگیرد که بستگی به میزان لوازم مورد نیازشما فصل وتجربه های شما از سفر وهمچنین وضعیت آب وهوا داردکه میتواند متغیر باشد
  تناسب کوله: یکی دیگر از فاکتورهای مهم در خرید کوله مناسب رعایت تناسب اندازه کوله با بالا تنه شماست ضمن اینکه فردی قد بلندتری دارد نباید کوله بزرگتر و بلندتری را انتخاب کندبنابرین شرکتهای تولیدکننده استانداردی را مناسب با هر طول بالا تنه ارائه میکنند که برای این کارمیتوان  از مهره C7(بالاترین مهره‌ای که هنگامی که به جلو خم می‌شوید بالا می‌آید) تا حلقه (کمربند) لگن را اندازه بگیرید.
  فرد می‌تواند با قراردادن دست خود بر روی استخوان باسن به طوری که جهت انگشت شست به سمت کمر باشد به راحتی محل حلقه لگن را بیابددر این حالت خطی که بین دو انگشست شست به وجود می‌آید حد پایین اندازه گیری است.
  مورد دیگر محل قرارگیری بند کوله روی کمر است که باید به گونه ای باشد که درهرحالتی باسن پایین تر از خط کمربند قرارگیرد.
  سومین مورد برای اندازه گیری سایز درست کوله پشتی این است که وقتی بندهای کوله‌پشتی تنظیم می شوند، شما باید به راحتی بندهای شانه را که روی شانه چسبیده‌اند رابا فضایی بسیارکوچک ببینید.
  و با درنظر گرفتن این شرایط کوله مناسب قد خود را خریداری کنید.

 

 • رنگ کوله پشتی: بهتر است برای خرید کوله پشتی همواره رنگهای تند وخیره کننده خدیراری کنید که از راه دور قابل دیده شدن باشد که اگر فرد درکوهستان دچارحادثه ای شد یا حتی درمه قرار گرفت به راحتی از روی رنگ کوله قابل تشخیص در کوهستان باشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *