طبیعت گردی, مقالات

طبیعت گردی و تجهیزات مخصوص

طبیعت گردی و تجهیزات مخصوص

تجهیزات طبیعت گردی از اصلی ترین مواردی است که برای شروع یک سفر هیجان انگیز و مفرح باید به آن ها توجه داشت. در این راستا تفاوتی نمی کند که شما یک فرد مبتدی هستید و به تازگی کوهنوردی و طبیعت گردی خود را آغاز کرده اید یا اینکه از پیشکسوتان این امر به شمار می آید. در هر دو صورت شما نیاز به پارامترهای اساسی و مهمی در این راستا دارید که در مقاله پیش رو سعی بر معرفی اجمالی این عناصر کلیدی داریم. اگر تا کنون به کوه صعود نداشته اید و یا اینکه با لوازم جانبی مخصوص برای طبیعت گردی آشنایی کامل و کافی ندارید به شما توصیه می کنیم با ما همراه باشید. ما در ابتدا به صورت لیست وار به این موارد اشاره ای خواهیم داشت و در ادامه به صورت مختصر و کاربردی از دلایل استفاده از آن ها در طبیعت گردی خواهیم پرداخت.

لیست وسایل ضروری طبیعت گردی و کوهنوردی

  • مسیر یاب و نرم افزارهای مخصوص برای کوهنوردی و طبیعت گردی
  • محافظت کننده ای برای پوست شما در برابر گرما و سرما
  • جعبه کمک های اولیه
  • وسایلی برای روشنایی از قبیل چراغ قوه
  • ملزومات مورد نیاز برای برپا کردن آتش
  • کوله پشتی
  • کیسه خواب برای طبیعت گردی های بلند مدت
  • پانچو و لباسی برای هر فصل
  • لباس مناسب برای فصل سرما و گرما

مسیر یاب و نرم افزارهای مخصوص برای کوهنوردی و طبیعت گردی

تجهیزات طبیعت گردی می تواند یک نرم افزار کاربردی باشد یا یک غذای گرم که استفاده از هر کدام از آن ها در مکان و زمان خاص خود یک ارزش تلقی می شود. برای این که شما یک سفر بی خطر و بدون مخاطره ای را پشت سر بگذارید نیاز به این دارید که از نرم افزارهای که در این راستا تهیه شده است و از جی پی اس جهانی استفاده کنید.

البته تنها نصب کردن این نرم افزارها بر روی گوشی موبایل شما کفایت نمی کند بلکه باید با روند کاری آن به اندازه کافی آشنایی داشته باشید. تجهیزات طبیعت گردی و نرم افزارهای مربوط طیف بسیار گسترده ای دارند اما برگزیده ترین آن ها اپلیکیشن های است که راهنمایی های لازم به جهت یک کوهنوردی بی خطر را به شما نمایش می دهند. در این نرم افزارها نقشه های مرتبط با کوه های که قصد صعود به آن را دارید را به صورت دقیق با ریز جزئیات می توانید مشاهده کنید.

محافظت کننده ای برای پوست شما در برابر گرما و سرما

برای رسیدن به موفقیت نیاز است پله پله پارامترهای که در این راستا مد نظر است را مورد توجه قرار دهید. در فصل تابستان و زمستان برای مراقبت از زیبایی و سلامت پوست خود به کرم های ضد آفتاب قوی نیازمند هستید.

این را به یاد داشته باشید که کرم های ضد آفتاب تنها برای فصل تابستان توصیه نمی شوند زیرا آفتاب در فصل سرما شدت سوزاندن پوست شما را چندین برابر می کند مخصوصا اگر در کوهستان باشید. از سوی دیگر شما می توانید از کلاه، عینک و دستکش های مخصوص برای کوهنوردی در فصل سرما و گرما برای مراقبت از پوست خود استفاده کنید.

 

جعبه کمک های اولیه

یکی از اصلی ترین تجهیزات کوهنوردی جعبه کمک های اولیه است که باید لوازم ضروری و مهم برای کوهنوردی در داخل آن قرار داده شده باشد.

بهتر است از امداد رسانی های هلال احمر نیز در طی دوره های مختلف آموزشی استفاده شود تا روند به کار گیری جعبه کمک های اولیه برای شما ساده تر و بهتر صورت بگیرد.

عناصری که در این جعبه قرار داده می شود عموماً عبارت است از محلول بتادین و سرم فیزیولوژی ضد عفونی کننده، الکل سفید، پنبه، گاز استریل در ابعاد مختلف، باند در اندازه‌های ۲ و ۵ و ۱۰ سانتی متری، محلول آمونیاک محرک تنفسی، کیف یخ، کیسه آب گرم مبارزه با سرما یا درد، پماد جنتامایسین و پماد تترا سیکلین، درجه تب، قیچی و پنس، سرنگ آماده برای تزریق ضروری در اندازه‌های مختلف، تخته شکسته بندی کوچک و بزرگ، باند سه گوش و باند نواری، چسب زخم یا چسب لوکوپلاستف، صابون و حوله و کبریت و قرص های که برای برخی از بیماری های اتفاقی به دلیل ارتفاع زدگی و تنگی نفس به آن ها احتیاج پیدا می شود از عناصر موردنیاز برای کوهنوردی به شمار می آید.

 

وسایلی برای روشنایی از قبیل چراغ قوه

اگر برای چند روز می خواهید کوهنوردی کنید و در طبیعت بمانید به شما توصیه می کنیم از وسایلی که برای روشن تر کردن مسیر شما کاربرد دارند استفاده کنید. این وسایل به دو دسته تقسیم می شوند دسته اول به صورت دستی شبیه چراغ قوه مسیر شما را روشن می کنند و دسته دوم بر روی سر شما شبیه یک هد بند قرار داده می شوند و بدون اینکه دست شما را درگیر خودشان کنند مسیر شما را روشن می کنند.

ملزومات مورد نیاز برای برپا کردن آتش

اگر برای تهیه غذاهای خود نیاز به اجاق گازهای مخصوص کوهنوردی دارید حتماً این گزینه را با خود به همراه داشته باشید؛ اما اگر میان وعده و غذای مورد نظر خود را از قبل آماده کرده اید استفاده کردن از این وسیله لزومی ندارد. حتماً با خود یک کبریت به همراه داشته باشید تا روشن کردن آتش به روش های سنتی برای شما دنبال نشود؛ اما برای روشن کردن آتش در کوهستان باید نکات اساسی را مورد توجه قرار دهید.

در قدم اول باید هیزم خشک جمع آوری کنید سپس با استفاده از سنگ های با اندازه متناسب ظروف خود یک فضا برای برپایی آتش مهیا کنید. از آنجایی که به دلیل رطوبت و بارندگی امکان استفاده از کبریت ممکن است برای شما فراهم نباشد حتما از آتش زنه های مخصوص استفاده کنید.

درنهایت به دقت آتش را خاموش کنید و به بازسازی محیط درست مثل قبل از برپایی آتش بپردازید و از انباشت کردن زباله در آن قسمت خود داری کنید.

کوله پشتی

کوله پشتی های که برای کوهنورد مورد استفاده قرار می گیرد در شکل ها و اندازه های متفاوت و بر اساس کاربرد شما در طی سفر برای شما در نظر گرفته می شوند. کوله پشتی های زنانه و مردانه بر اساس آناتومی بدن افراد تهیه شده اند و نیاز است در زمان خرید به نیازهای اولیه خود برای کوهنوردی و خرید یک کوله پشتی مفید توجه داشته باشید.

کیسه خواب برای طبیعت گردی های بلند مدت

کیسه خواب یکی از ایده ال ترین انتخاب های است که شما باید حتماً در لیست وسایل ضروری خود در طبیعت گردی لحاظ کنید. اگر می خواهید به یک سفر کوتاه مدت بروید یا یک طبیعت گردی بلند مدت هدف شما است حتماً کیسه خواب را با خود به همراه داشته باشید؛ زیرا در صورت نبودن فضای کافی برای خواب این وسیله منحصر به فرد شما را از گرما و سرما در اما ن نگه می دارد.

 پانچو و لباسی برای هر فصل

پانچو لباسی ایده ال برای فصل بهار است. اگر در فصل بهار و در مواقع بارندگی به کوه می روید این لباس کم حجم و بسیار کارآمد را برای خود تهیه کنید تا مانع از سرماخوردگی خود در طی مسیر شوید. پانجو وزن بسیار کمی دارد و حجم بسیار کمی در کوله پشتی شما به

خود اختصاص می دهد. ضد آب بودن این لباس از مزیت های بارز استفاده از آن در فصل های سرد سال به شمار می آید.

لباس مناسب برای فصل سرما و گرما

لباس شما برای فصل گرما و سرما برای یک طبیعت گردی سالم باید به درستی انتخاب شود. لباس زیر، لباس رو و لباس مناسب برای مراقبت شما در فصل سرما در کنار کیف و کفش مناسب و عینک و کلاه از مهم ترین عواملی است که پیش از هر سفر باید به خوبی به آن ها پرداخته شود. لباس شما برای فصل گرم یک مشخصه و در فصل سرما یک مشخصات ویژه دیگری را به خود باید اختصاص بدهد.

تجهیزات طبیعت گردی غیر ضروری

تجهیزات طبیعت گردی همان طور که در طی این مقاله به آن ها اشاره شد دارای مشخصات بارز و مشخصی هستند و هر کدام برای یک فصل مناسب و ایده ال هستند، اما این را به یاد داشته باشید که یک سری از وسایل را نباید با خود به همراه داشته باشید، زیرا سبب می شود شما از سفر و صعود خود لذت نبرید.

در ابتدا توصیه می شود به هیچ عنوان کتاب های سنگین وزن را با خود همراه نکنید زیرا لذت بردن از طبیعت به قدری شما را در گیر می کند که دیگر فرصت استفاده کردن و مطالعه از کتاب برای شما فراهم نیست.

از سوی دیگر به هیچ عنوان از وسایل با ارزش مثل زیور آلات و یا لوازم گران قیمت الکترونیکی استفاده نکنید زیرا در صورت گم شدن یا جا ماندن آن ها در طی مسیر امکان یافتن آن را برای شما دیگر فراهم نمی کند.

غذاهای که امکان فاسد شدن آن ها زیاد است را به عنوان وعده های غذایی خود در نظر نگیرید تا دچار مسمومیت غذایی نشوید. امید است اطلاعات ارائه شده شما را برای یک سفر خاطره انگیز یاری رسانده باشد. ایده ال ترین ها انتخاب شما و حق شما برای یک سفر خاطره انگیز است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *