طبیعت گردی, مقالات

ابزار و تجهیزات مورد نیاز صخره نوردی

تجهیزات مورد نیاز صخره نوردی

تجهیزات صخره نوردی متفاوت تر از تجهیزات طبیعت گردی است. اگر می خواهید به صخره نوردی در طبیعت بپردازید نیاز است با وسایل این رشته قدری بیشتر آشنایی پیدا کنید.

وسایل فنی که برای این ورزش نیاز است و به شما کمک می کند صعود را سریع تر و ساده تر به انجام برسانید را در ادامه با شما به اشتراک می گذاریم. عموما صخره نوردی برای افراد مبتدی در سالن های ورزشی صورت می گیرد

برای افرادی که در این راه موی سفید کرده اند در طبیعت این مهم به انجام می رسد. سنگ وردی ورزشی بسیار هیجان انگیز و مفرح است و به عنوان یک ورزش سرعتی و استقامتی در نظر گرفته می شود و شما می توانید توانایی و قدرت بدنی خود را محک بزنید، اما باید اصول و استاندارهای این ورزش را به خوبی رعایت کنید.

وسایل مورد نیاز برای صخره نوردی

طناب صخره نوردی

طناب های صخره نوردی به منظور مراقبت های ایمنی از صخره نورد مورد استفاده قرار می گیرند و بر همین اساس قطر و اندازه های این وسیله با یکدیگر تفاوت پیدا می کند. طناب صخره نوردی به دو دسته قابل کشش و غیر قابل کشش دسته بندی می شود. طناب های که حالت کششی دارند عموما با اضافه شدن وزن بیشتر بر روی خود حالت کششی پیدا می کنند و طناب های که غیر کششی هستند استقامت بیشتری دارند و از کشش در این دسته از طناب ها هیچ خبری نیست.

 

صندلی صعود

صندلی ها همانند طناب های صخره نوردی به منظور ایمن سازی بیشتر کوهنورد مورد استفاده قرار می گیرد. در برخی از موارد صخره نورد نیاز به استراحت بیشتر دارد و برای صخره نوردی در فصل زمستان از این قبیل صندلی ها استفاده می شود که شکل ظاهری آن با صندلی های صعود ساده بسیار متفاوت است. هارنس نام دیگر این محصول است که در سقوط های ناگهانی به مراقبت بیشتر صخره نورد کمک می کند.

کیسه پودر

برای جلوگیری ا ز لغزش دست در ورزش های همانند وزن برداری و صخره نوردی عموما از پودرهای مخصوصی در این راستا استفاده می شود. این پودرها گاها بر روی گیره های نگه دارنده مورد استفاده قرار می گیرد که از لغزندگی این وسیله در هنگام صعود جلوگیری شود. این کیسه ها بر روی کمر صخره نورد متصل می شود.

لباس صخره نوردی

بر اساس شرایط آب و هوایی لباس صخره نورد تفاوت پیدا می کند؛ اما در هر ورزشی باید از لباسی استفاده شود که راحتی ورزشکار در آن فراهم باشد.

کفش و کتانی صخره نوردی

کفش های صخره نوردی شکل ظاهری متفاوت تری به نسبت کفش های کوهنوردی دارد. این قبیل کفش ها از انعطاف بالایی برخوردار نیست و قوزک پا را به منظور جلوگیری از ضربه های احتمالی به پا پوشش می دهد. کفش محافظ خوبی برای پا در برابر ضربات احتمالی، گرما و سرما در حین صخره نوردی و کوه نوردی ایفا می کند. از همین رو شما بر اساس شناخت نیازهای خود در پرسه ورزشی خود باید از کفش مناسب استفاده کنید.

هشت فرود

هشت فرود یکی از ابزارهای صخره نوردی است که در فرودهای احتمالی مانع از سقوط صخره نورد می شود. این وسیله کار آمد زمانی که فشار زیادی را به یک بار احساس می کند قفل می شود و طناب را به سرعت مهار می کند.

کارابین

کارابین قطعه ای که برای اتصال ابزار صخره نوردی به کار گرفته می شود و عموما در دو شکل متفاوت ساده و پیچ دار ساخته می شود. از کاربین برای تحمل وزن های بالا استفاده می شود و وزن ایده ال تحمل شده توسط این وسیله بر روی آن نوشته شده است.

کلاه

صخره نوردی خطرات بسیاری را برای صخره نورد در پی دارد. از همین رو باید تجهیزات ایمنی که در این راستا باید مورد استفاده قرار بگیرد را به خوبی بشناسیم. کلاه وسیله ایمنی است که در هر پرسه کاری که با سنگ و سقوط اجسام سنگین بر روی سر در ارتباط است کاربرد دارد. در صخره نوردی امکان سقوط سنگ، یخ و یا ابزارهای کوهنوردی بر روی سر شما وجود دارد پس از قبل از هر انتخابی یک کلاه مقاوم و بادوام تهیه کنید.

طناب انفرادی

صخره نوردان حرفه ای بدن اینکه از صندلی های های صخره نوردی استفاده کنند از طناب های انفرادی در این راستا استفاده می کنند. این قبیل طناب ها را شبیه یک صندلی تهیه می کنند و برای سقوط های احتمالی مورد از آن کمک می گیرند.

دیس چینی

برای متصل کردن فرد به ابزار کوهنوردی از این وسیله استفاده می شود. برای بالا رفتن از صخره عموما از دیس چینی کمک گرفته می شود.

اسلینگ

اسلینگ نام دیگر دیسی چینی است که برای صخره نوردی یک وسیله کار آمد جدید به شمار می آید. از اتصال دو کاربین توسط تسمه های بسیار مقاومت اسلینگ ایجاد می شود.

نوار تسمه

نوار تسمه برای حمایت های میانی استفاده می شود. مقاومت این وسیله بر اساس یک لا بودن و دو لا بودن آن تعین می شود. عرض، طول و ضخامت این محصول بر اساس جنس خریداری شده کاملا با یک دیگر تفاوت دارند.

چکش

از چکش همه جا برای کوبیدن میخ استفاده می شود. میخ یکی از مهم ترین ابزارهای ایست که در صخره نوردی برای اتصالات ابزارهای صخره نوردی از آن استفاده می شود. از همین رو باید از یک چکش در این راستا استفاده شود تا ابزارها بدون کوچک ترین خراب کاری استفاده شود.

میخ

میخ ها از فولاد نرم و آلیاژ کروم ساخته می شوند. در صخره نوردی چکش و میخ دو ابزار مهم برای نصب ابزار آلات صخره نوردی کمک گرفته می شود.

رول و مته رول

زمانی که هیچ فضای برای میخ زدن ابزار آلات در اختیار سنگ نورد نیست از این وسیله استفاده می شود؛ اما این را به یاد داشته باشید میخ یا هر وسیله دیگری که برای نصب ابزارآلات مورد استفاده قرار می گیرد را نباید در دیوارهای که دارای شکاف است قرار داده شود.

کرول

نمونه جدید تری از یومار است که برای جهش به سمت بالا از آن استفاده می شود. این وسیله کار آمد زمانی که بر روی سینه قرار داده می شود مانع از ایجاد درد در قفسه سینه صخره نورد می شود.

گری گری

کمر بند ایمنی زمانی که در مواقع تصادف های ناگهانی به یک بار قفل می شود در صخره نوردی نیز گری گری این نقش را ایفا می کند. در هنگام سقوط های ناگهانی این ابزار مانع از سقوط آزاد صخره نورد می شود و نقش ایمنی بسیار قوی را ایفا می کند.

طنابچه پروسیک

با استفاده از این ابزار صخره نوردی صخره نورد به راحتی می تواند بر روی طناب بالا و پایین برود؛ اما به دو ابزار و یک گره تخصصی نیاز است.

شانت

وسایل صخره نوردی عموما برای خطرات احتمالی که احتمال سقوط صخره نورد را فراهم می آورد مورد استفاده قرار می گیرد. این وسیله کاربردی بسیار مقاوم و سبک است و ضامنی برای اتصال به هارنس است.

فی فی هوک

این ابزار به هارنس متصل می شود و در زمان لازم او را به ابزار حمایت میانی متصل می شود.

قرقره

بالا کشیدن بارهای سنگین بر روی قرقره سبب سبک تر شدن آن می شود.

ری ورسو

ابزاری برای فرود است که در صخره نوردی بسیار کاربرد دارد.

 

نکات ایمنی پیرامون صخره نوردی

تجهیزات کوهنوردی سبب می شود صخره نورد از خطرات احتمالی در امان بماند.

ورزش کوهنوردی یکی از ورزش های سنگینی است که به بدن شخص ممکن است آسیب وارد کند. در گیر شدن دست، پا، ستون فقرات، لگن، شانه و مچ دست و پا با استفاده از این ورزش شکل پر رنگ تری را به خود می گیرد. توانایی مقابله با مشکلات در صخره نوردی به شما کمک می کند در تمام مراحل زندگی استوار تر و مقاوم تر عمل کنید.

برای شروع این ورزش باید در ابتدا بدن خود را بشناسید

از محدود کردن یا به کار گیری بیش از حد فعالیت های بدنی خود جلوگیری کنید. شرایط سنی اولین رکنی است که باید به آن توجه شود شاید از سن پنج سالگی بتوان وارد این ورزش شد، اما بدون شک بالا رفتن سن و استقامت بدنی که برای این ورزش مورد نیاز است دو پارامتری است که به صورت پیوسته نمی توانند در کنار یک دیگر قرار بگیرند.

حرکت های صخره نوردی باید به دقت آموزش داده شود

زیرا عدم رعایت درست و اصولی این حرکات سبب می شود به شدت به دست، مچ و بازوی شما آسیب وارد شود. قبل از اینکه به صخره نوردی در طبیعت بپردازید به شما توصیه می کنیم صخره نوردی در سالن های ورزشی را امتحان کنید و زیر نظر یک متخصص آموزش های لازم را کسب کنید.

برای بالا رفتن استقامت بدنی خود از ورزش های متنوع کمک بگیرید.

کوه نوردی ، پیاده روی، دو میدانی، وزن برداری، بدنسازی از جمله ورزش های استقامتی است که شما را در این راستا یاری می رساند. امید است آشنایی شما با این ورزش مهیج و هیجان انگیز شما را قدری بیشتر از گذشته با این حرفه آشنا کرده باشد. ایده ال ترین انتخاب ها برای رسیدن به موفقیت در دنیای مدرن امروز حق شما است.

برای آشنایی با ورزش کوهنوردی مقاله ” چگونه کوهنوردی کنیم ؟ ” را مطالعه نمایید.

یک نظر در “ابزار و تجهیزات مورد نیاز صخره نوردی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *