طبیعت گردی

درستی باورهای رایج در مورد ورزش کوهنوردی

فواید کوهنوردی

ورزش کوهنوردی از جمله تجربه‌های لذت بخش و منحصربه‌فرد است. درمیان ورزش‌های جسمانی دیگر، فواید کوهنوردی در حوزه سلامت تاثیری بیش دارد که نه تنها برای سلامتی قلب و افزایش گردش خون، بلکه در داشتن ذهنی فعال و بازتر به کوهنوردان کمک میکند. شرایط ایران و مکان‌های طبیعت گری و کوهنوردی در جهار فصل به ما این امکان را می‌دهد تا از این ورزش بتوانیم بهره‌مند شویم. البته بهتر است اگر در ابتدای این راه هستید در آغار نکاتی برای چگونگی شروع و لیستی برای خرید تجهیزات کوهنوردی کاربردی تهیه کنید که در سختی قرار نگیرید.

تاثیر کوهنوردی در لاغری و کاهش وزن


ورزش‌های استقامتی_هوازی علاوه بر تاثیراتشان در سلامت بدن و افزایش روحیه طرفدارانش، تاثیر زیادی در لاغری افراد دارند که ورزش کوهنوردی نیز در این گروه مستثنی نیست. بنابرین باور به اینکه کوهنوردی باعث لاغر شدن می‌شود، درست است. لازم به ذکر است همانطور که چاق شدن به یکباره اتفاق نمی‌افتد برای لاغر شدن در کوهنوردی نیز مستلزم زمان زیادی است.


تاثیر کوهنوردی در درمان افسردگی و کاهش فشارهای روحی


ترشح هورمون اندورفین در فعالیت های بدنی باعث کاهش استرس و فشارهای روحی روانی می‌شود.در ورزش کوهنوردی یا دوچرخه سواری علاوه بر افزایش هورمون اندورفین، قرار گیری و تنفس هوای تازه کوهستان، مشاهده منظره طبیعی و همنوردان باعث افزایش سرزندگی و روحیه کوهنوردان می‌شود.

چرا لباس رنگ شاد در کوهنوردی بپوشیم ؟


کمک به گردش خون


در زمان انجام فعالیت‌های بدنی شاهد افزایش چریان خون و ضربان قلب هستیم. با افزایش جریان خون، مویرگ‌ها گشادتر و خون و موادغذایی بیشتری به ماهیچه ها میرسانند که ترمیم قسمت های آسیب دیده را سرعت می بخشد و بدنی سالم تر و قوی‌تر را همراه دارد.به علت تابش مداوم ساعت ها نور خورشید به بدن کوهنوردان و ساخت ویتامین دی، شاهد رشد و سلامت بیشتر استخوان‌ها در کوهنوردان هستیم.


درمان دیابت و جلوگیری از آن

باتوجه به گسترش بیماری دیابت در سطح جهان، فعالیت‌های ورزشی می‌تواند کمک زیادی به مبتلایان دیابت بکند. ورزش کوهنوردی ضمن کمک به تناسب اندام در کوهنوردان، باعث کاهش میانگین سطح قند خون میگردد. در هنگام کوهنوردی کلسترول، اسید اوریک، قند و پروتئین های موجود در خون به بهترین حالت ممکن به سوخت و ساز مشغول می شوند که همین عامل از ابتلا به بیماری قند (دیابت) جلوگیری میکند

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *