مقالات

زیبا ترین مسیرهای کوهپیمایی کوهستان های ایران

زیبا ترین مسیرهای کوهپیمایی کوهستان های ایران

کوه های ایران را اگر بخواهیم به تماشا بنشینیم بی شک زیباترین تصاویر برای شما به تصویر خواهد نشست. کوه دماوند، زرد کوه، تفتان، دنا، توچال و بسیاری کوه های مشهور و محبوب دیگر در ایران وجود دارد که به تماشا نشستن آن ها خالی از لطف نیست.

این کوه ها ساده ترین مسیرها را برای کوه پیمایی های کوهستانی در اختیار شما قرار می دهند کافی از یک راه بلد وارد در این زمینه کمک گرفته شود. کوه سهند، سبلان، اشتران کوه، بی بی شهربانو، کوه های مریخی و بسیاری کوه های دیگر را با شما به تماشا خواهیم نشست.

اگر می خواهید با کوه های زیبای ایران بیشتر آشنا شوید و برای کوهنوردی یکی از این کوه ها را انتخاب کنید به شما توصیه می کنیم با ما همراه باشید. علاوه بر کوهنوردی این مهم برای شما فراهم می شود که به راحتی بتوانید با گونه های گیاهی و حیوانی بسیار متنوعی که در ایران یافت می شود به صورت مختصر آشنا شوید.

پس بیش از این شما را منتظر نمی گذاریم و با شما به تماشای ایران زیبا و کوه های بی نظیرش می پردازید.

کوه زیبای بی بی شهربانو

کوه زیبای بی بی شهربانو از دوره ساسانیان تا کنون قدمت دارد و در شهر ری واقع شده است. آرامگاهی که در دل کوه نهفته است و زیبایی فضای کوهستان را چندین برابر کرده است. از سوی دیگر شما در نزدیکی این مقبره قدیمی می توانید چشمه های آب را نیز شاهد باشید که خود دلیلی بر زیبا تر شدن این فضای عرفانی شده است.

شما می توانید علاوه بر یک سفر سیاحتی یک سفر زیارتی را نیز تجربه کنید و با یک تیر دو نشان بزنید. اگر به کوهنوردی علاقه مند هستید به راحتی می توانید پس از اینکه به زیارت بی بی شهربانو پرداختید مسیر کوهنوردی خود را در لابه لای کوه های سر به فلک کشیده این مسیر نیز به انجام برسانید.

 

کوه زیبای تفتان

کوه زیبای تفتان به زیبای خفته ای در دل سیستان و بلوچستان نیز شهرت دارد. زیبایی این کوه زمانی پر رنگ تر می شود که شما می توانید بعد از صعود شاهد تنها آتش‌فشان در سراسر ایران باشید.

در دهانه این آتش‌فشان همواره بخار گوگرد مشاهده می شود که این امر خود دلیل بارز جذابیت کوه تفتان به شمار می آید. کوه تفتان در فصل زمستان بهترین مسیرها برای علاقه مند به اسکی فراهم می آورد و از سوی دیگر در فصل تابستان غنی ترین پوشش گیاهان دارویی را برای علاقه مندان به این مهم نیز فراهم آورده است.

یخچال های طبیعی که در کوه تفتان واقع شده است به راحتی آب شیرین برای کشاورزی اهالی آن منطقه را فراهم می آورد. این کوه تقریباً ۴۰۴۲ متر ارتفاع از سطح دریا را به خود اختصاص داده است و در رده بلند ترین کوه های ایران جای گرفته است.

نام این کوه بر اساس تفاسیر محلی های این منطقه به چهل تن نیز شهرت دارد افراد بومی سیستان بر این باورند که ۴۰ نفر از راشدین مذهبی در دل کوه تفتان مدفون شده اند و بر همین اساس نام دیگر آن را چهل تن نهاده اند. سه دریاچه مشهور را در ارتفاعات کوه تفتان می توانید شاهد باشید که با نام های دریا سر، لادیز و گزد شهرت گرفته است.

اگر بخواهیم از پوشش گیاهان این منطقه یاد کنیم می توانیم به بادام کوهی، گز، سیه چوب، درمنه، ارژن و آویش و بسیاری گونه های گیاهی دیگر اشاره داشته باشیم.

 

کوه زیبای دماوند

زیبایی کوه زیبای دماوند بر هیچ کسی پوشیده نیست و این کوه زیبا زبان زد خاص و عام است. در فصل زمستان بهترین مکان برای ورزش های زمستانی و در فصل تابستان بهترین تفرج گاه برای سفرهای تفریحی شما علاقه مندان به طبیعت به شمار می آید.

کوه دماوند در رده بلند ترین کوه های ایران و خاورمیانه قرار گرفته است و این کوه بلند ترین قله آتش فشانی در آسیا به شمار می آید. قله دماوند در بخش مرکزی رشته کوه البرز و در جنوب دریای خزر و در بخش لاریجان شهرستان آمل واقع شده است.

این کوه در سال ۸۱ به عنوان اولین اثر طبیعی در ایران در لیست آثار ملی به ثبت رسیده است. ارتفاع این قله زیبا ۵۶۷۰ متر از سطح دریا تخمین زده شده است و رودخانه های اطراف آن عبارتند از رودخانه هراز، رودخانه لار، رودخانه پنج او و رودخانه تینه که هر کدام زیبایی های خاص به خود را دارند.

در فصل زمستان درجه این کوه آتشین تا ۶۰ درجه زیر صفر می رسد و در فصول دیگر تا دو درجه زیر صفر را به خود دیده است. اگر بخواهیم از گونه های گیاهی آن برای شما بگویم می توانیم به بومادران، پیر گیاه، فراموشم کن، زنگوله ای، کتانی، ماشک و کلاه میر حسنی اشاره ای داشته باشیم.

پوشش جانوری این کوه زیبا شغال، بز، سگ، قوچ، گراز، عقاب طلایی، کبک، بلدرچین، خفاش و میش است. بی شک به تماشا نشستن این کوه زیبا از نزدیک خالی از لطف نیست و به شما صعود به این قله زیبا را توصیه می کنیم.

کوه زیبای سبلان

کوه زیبای سبلان به عنوان مقدس ترین کوه ایران شناخته شده است. دلیلی این امر وجود مقبره یکی از پیامبران بر روی این کوه است که این مزار، مزار زردتشت است. از همین رو بومی های این منطقه هر گاه می خواهند به مقدسات خود سوگند یاد کنند با افتخار سوگند به کوه سبلان را انتخاب می کنند.

کوه سبلان به سه شهر اردبیل، اهر و مشکین شهر منتهی می شود و سومین قله بلند ایران به شمار می آید. این کوه یک کوه آتش فشانی است اما به صورت غیر فعال است و چندین سال است که هیچ فعالیت آتش فشانی را به خود ندیده است.

شکل این کوه بر اساس تفاسیر بسیار شبیه به عقابی است که نشسته و سر خود را به جانب شرق چرخانده است. به دلیل چشمه های آب گرمی که در این کوه زیبا قرار دارد می توانیم بگویم کوه سبلان طرفداران بسیاری دارد و در فصل زمستان ایده ال ترین گزینه برای علاقه مندان به ورزش های زمستانی به شمار می آید.

وجود دریاچه ای بر بلندای سبلان دلیل استقبال بسیار زیاد از این کوه شده است و شما می توانید جلبک ها و جانداران سخت پوست بسیار متفاوتی را در داخل این دریاچه شاهد باشید. شاید برایتان جالب باشد که بدانید کوه سبلان نیز در کنار کوه دماوند جز آثار ملی به ثبت رسیده است. برای رسیدن به این کوه مقدس می توانید به استان اردبیل و شهرستان مشگین شهر مراجعه کنید.

کوه زیبای اشتران کوه

کوه زیبای اشتران کوه با نام آلپ ایران بی شک زیبایی های محصور کننده خاص خود را دارد که چشم هر بیننده ای را به خود خیره نگه می دارد. در استان لرستان بی شک مکان های طبیعی بی نظیر بسیار یافت می شود.

این منطقه محافظت شده دریاچه گهر ازنا، تونل برفی کمندان ازنا، دره تخت و چشمه قلقل وجود دارد. دریاچه گهر که یکی از زیبا ترین دریاچه های کوهستانی خاورمیانه به شمار می آید در ارتفاع ۲۴۰۰ متری این رشته کوه بی نظیر واقع شده است.

در اشتران کوه گونه های گیاهی و جانوری بسیار غنی را می توانید شاهد باشید. بیش از ۶۰۰ گونه گیاهی و بالغ بر ۲۷۴ گونه جانوری در این منطقه شناسایی شده است. دریاچه گهر، سراب تیان و بسیاری مکان های دیدنی دیگر بخشی از عجایب این کوه شگفت انگیز به شمار می آید.

گرزمار، لاکپشت، کبک، پلنگ ایرانی و بسیار گونه های جانوری دیگر را در این منطقه می توانید شاهد باشید. بی شک بومی های این منطقه با جمع آوری گیاهان دارویی و ایجاد مشکل برای زندگی حیوانات این منطقه به صورت غیر مجاز یک خطر اساسی به شمار می آیند.

کوه زیبای سهند

کوه زیبای سهند عروس کوهستان های ایران لقب گرفته است. سهند رشته کوهی آتش فشانی است که در جنوب تبریز واقع شده است و از شمال به مراغه، هشترود و از سمت غرب به بستان آباد و از شرق به عجب شیر و اسکو منتهی می شود.

به دلیل گونه های گیاهی بسیار متنوعی که این رشته کوه به خود اختصاص داده است این کوه زیبا به عروس ایران لقب گرفته است. گلزارهای، چمن زارها و مراتع بسیار زیبای این دشت بخشی از زیبایی های چشم نواز آن به شمار می آید.

از مهم ترین قلل کوه سهند می توانیم به کوه کمال، آغ داغ، موتال داغی، شیر داغی، گیرو داغی، آتاشان، درویش و سلطان اشاره داشته باشیم. سهند در تمام سال پوشیده از برف است و به راحتی می توان گل، ریحان و لاله واژگون را در این کوه زیبا و بی نظیر به نظاره نشست.

بیش از ۱۵۶ گونه گیاهی با نام های گون، سیاه گون، تیت، قانقال، فرفیون و بسیاری گونه های گیاهی دیگر در این منطقه یافت می شود. آب و هوای بکر و عالی این منطقه سبب شده است کوهنوردان و توریست های بسیاری به این منطقه دنج سفر کنند و از طبیعت بکر آن لذت ببرند. امید است با معرفی اندکی که پیرامون کوه های زیبایی ایران صورت گرفت شما بتوانید مسیری هموار و مطمئن را برای سفرهای رؤیایی خود انتخاب کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *