مقالات

شناخت قله توچال با یکی از طویل ترین خطوط تله کابین جهان

فله-توچال-ایران

موقعیت جغرافیایی قله:

توچال اسم قله ای در شمالی ترین قسمت تهران است که ارتفاع ان ۳۹۶۲ متر از سطح دریا محاسبه شده است، این قله بخشی از دامنه ی رشته کوه های البرز می باشد.

قله ی توچال و کوهستان پیرامون ان به صورت یک خط الراس شرقی ـ غربی در جناح جنوبی رشته کوه های البرز مرکزی قرار دارد. همچنین توچال از شمال به دره ی رودخانه های جاجرود و از غرب به قله های شمالی کوه های کرج متصل است.

توچال از سمت شرق به قله های لزون غربی ، لزون شرقی یا همان پیازچال، بند لارکرور، سیاهبند، داراباد، چنبره بند و شهربانو کشک و از سمت غرب هم به قله های هومند توچال و هومند شاهنشین، شاه نشین، سی و سه چم، بازارک، لوارک، سه سنگ. نودشتک، منار و روستای مورود منتهی می شود.

روستای مورود در ۳۵ کیلومتری جاده چالوس در منطقه ی پل خواب واقع است.

همانطور که در مقاله ی قبلی گفتیم، پناهگاه ها و جان پناه هایی در این قله وجود دارند ازجمله: داراباد(مونگچال) ، کلک چال ، شیرپلا ، شروین ، امیری . هتل اوسون ،

اسپید کمر و پلنگ چال که همه ی ان ها کاملا مشرف به شهر تهران هستند.

 

ویژگی های خاص توچال:

امامزاده ابراهیم، ابشار دو قلو، دیواره ی صدو پنجاه متری بند یخچال و نواحی سنگ نوردی ان، تله کابین و جان پناه های توچال و نیز پیست اسکی از جاذبه های این قله هستند. که عموم مردم را تحت تاثیر قرار داده است.

 

تله کابین توچال:

این تله کابین دارای سه خط اصلی و سه خط تله سیژ و یه تله اسکی می باشد. مجموع طول این سه خط اصلی روی هم قریب به ۷۵۰۰ متر می باشد که یکی از طویل ترین خطوط تله کابین پیوسته در میان تله کابین های موجود در جهان محسوب می شود.

دارای ایستگاه های مختلفی است که اولین ان ها در ارتفاع ۲۰۰۰ متری از سطح دریا، ایستگاه دوم در ارتفاع ۲۳۰۰ متری از سطح دریا و دیگری در ارتفاع۳۰۰۰ متری و اخرین ایستگاه ان در ارتفاع ۳۷۰۰ متری از سطح دریا واقع است.

کار ساخت این تله کابین در سال ۱۳۵۳ و به دست بهمن باتمانقلیچ و با کمک شرکت فرانسوی پوما و یک شرکت اتریشی به نام دوپل نایر شروع شد و در سال ۱۳۵۷ پایان یافت.

همچنین در سال ۱۳۸۲ هتلی به نام توچال در ایستگاه هفتم تله کابین توچال تاسیس و

راه اندازی شده است و نمای این هتل از چوب است. این هتل به دامنه ی شمالی توچال و دامنه ی جنوبی البرز مرکزی و قله های کلون بسته و خلنو اشراف دارد.

 

راهنمای صعود به قله:

بهترین زمان برای صعود اواسط بهار یعنی اردیبهشت و خرداد ماه و یا مهر و ابان ماه هر سال است. و بهترین و معقول ترین مسیر برای صعود هم از سربند و دربند خواهد بود.

بدین ترتیب اگر قصد صعود به قله ی توچال را دارید صبح زود قبل از طلوع خورشید عازم شوید. ابتدا وارد میدان سربند شده و مسیر مشخص شمال غربی را ادامه داده و به سمت شمال ان روانه شوید.

اغاز این راه با شیب تندی همراه است و همانطور که از کنار تاسیسات تله سیژ عبور

می کنید قهوه خانه ها و ابادی کوچکی به نام پس قلعه را مشاهده خواهید کرد و همچنین با عبور از کنار رودخانه و صدای دلنشین اب روح خود را ارامش می بخشید.

بعد از ادامه ی مسیر و گذشتن از کوچه باغ های فراوان از طریق یال پرشیبی که پس از دوراهی اوسون قرار دارد به سوی دو شاخه ی درخشان ابشار دوقلو که از لا به لای صخره های شیرپلا سرازیر هستند، صعود خواهید کرد. بعد از ان دیواره و ناحیه ی

سنگ نوردی بند یخچال و تصویر تهران فرش شده زیر پاهایتان را خواهید داشت.

از اینجا به بعد مسیر را می توانید به کمک کابل ها و پل های فلزی یا حتی به وسیله ی سنگ نوردی طبیعی و ملایم پیش روید، پس از گذر از این مسیر ها به پناهگاه شیرپلا می رسید که می توانید در ان مدتی را به استراحت پردازید، یال دیگری را می بینید که با ادامه دادن مسیر ان به سوی شمال پناهگاه روانه می شوید.

قسمت هایی از برف های اب نشده را در دامنه های توچال شاهد خواهید بود. در سمت شرق قله های مخروطی کلک چال و در غرب کوه های دو شاخ و کماچال و تله کابین توچال و همچنین اسپید کمر را نظاره گر خواهید یود.

به جان پناه سیاه سنگ که رسیدید از رگه های برفی و سنگلاخی عبور کنید و کمی به راست مایل شوید، خطا الراس شرقی را می بینید و با ادامه ی مسیران به ناگهان قله ی پنهان شده ی توچال برایتان نمایان می شود. با رسیدن به بالای قله منظره ی بی مانندی را خواهید دید از علم کوه و دماوند گرفته تا ازادکوه و شاه البرز، دوبرار، دوخواهرون و کلون بست و…. همه و همه را شاهد خواهید بود.

همچنین می توانید از بوستان جمشیدیه مستقیما وارد پناهگاه کلک چال شوید

با ادامه ی مسیر به دره ی پیاز چال رسیده و سپس راه قله ی پیاز چال را در پیش بگیرید و در نهایت پس از مدتی کوهنوردی قله را روبه روی خود خواهید دید.

از دیگر مسیر های اسانی که می توانیم به شما پیشنهاد کنیم مسیر دربند به شیرپلا است. همچنین مسیر درکه به پناهگاه پلنگ چال و ایستگاه پنجم تله کابین و سپس ایستگاه هفتم تله کابین هم از رایج ترین مسیرهای صعود به توچال است.

اگر قصد صعود از قله ی داراباد را دارید باید بگوییم که انتخاب بسیار هوشمندانه ای است زیرا که از قله ی داراباد به راحتی می توانید به قله ی پیاز چال و بعد هم به قله ی توچال برسید.

 

وضعیت توچال در زمستان:

به دلیل نزدیک بودن این قله به کلان شهری همچون تهران هر ساله شاهد وقوع اتفاقات و حوادث مختلفی در این کوهستان هستیم. این مشکل تا حدودی با استقرار تیم های امداد و نجات در قسمت های حساس قله برطرف شده است اما باز هم احتمال رخداد هر اتفاقی وجود دارد. از این رو در فصل زمستان با تجهیزات کامل و لباس گرم عازم صعود شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *