طبیعت گردی, مقالات

سفر به رشته کوه های ماکسول زهره

? سفر به رشته کوه های ماکسول زهره

? با ۷۹۷ کیلومتر طول و ۱۱ کیلومتر ارتفاع با متوسط دمای ۴۷۰ درجه ی سانتی گراد

? شاید آرزوی صعود کوه های ماکسول زهره یا هر کوهی بیرون از کره زمین؛ چیزی فراتر از یک رویا باشد و با هیچ تکنولوژی میسر نباشد؛ ولی آشنا شدن با کوهستان های فراتر از زمین خالی از لطف نبوده و اطلاعات جالبی برایمان خواهد داشت.

? کوه های ماکسول بلندترین رشته کوه های زهره هستند که تقریبا یازده کیلومتر در میان ابرهای سوزان این سیاره سر به آسمان کشیده اند.
? با این‌ که دما در این جا تقریبا کمتر از مناطق پست زهره است و مواد بازتاب کننده؛ توهم قله های پوشیده از برف را به می آوردند؛ اما این جا آن قدر داغ است که سرب را ذوب می کند.

? ویژگی های زمین شناختی: کوهای ماکسول مرتفع ترین رشته کوه های آتش فشانی زهره هستند؛ این کوه ها کمی از ( مانوآکیا ) در هاوایی یعنی بلندترین آتش فشان زمین؛ بلندتر هستند؛ اما در مقایسه با کوه ( المپ ) روی مریخ؛ کوتوله به حساب می آیند.

? دندانه های تیز کوه های ماکسول بر فراز دشت ( لاکشمی ) قد کشیده اند؛ لاکشمی دشتی آتش فشانی است که در لبه ی غربی ( ایشنارترا ) فلات قاره ی عظیمی نزدیک به قطب شمال زهره قرار گرفته است.

? این‌که این کوه ها چطور به وجود آمده اند مشخص نیست ممکن است همانند شکل گیری کوه های زمین ؛ فشردگی؛ باعث ایجاد چین خوردگی و بیرون زدگی ها شده باشند.

? یک نظریه ی دیگر ادعا می کند فعالیت اتش فشانی روی نقاط داغ ماگمای مذابی که زیر سطح سیاره قرار دارد باعث بیرون زدگی این محدوده شده است.

? در برخی ارتفاعات؛ ابزارهای راداری مناطق روشنی را روی ماکسول کشف کرده اند که نه به خاطر برف؛ بلکه در اثر وجود بلورهای فلزی می درخشند

? در گرمای جهنمی زهره؛ مواد معدنی بخار می شوند و ابری را به وجود می آورند که بعدا چگال و منجمد شده و به شکل دانه های برف فلزی روی سطح سیاره می بارد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *