مقالات

با مشهورترین کوهنورد جهان آشنا شوید

messener

مشهورترین کوهنورد جهان رینولد مسنر اولین کسی است که توانست مرزهای انسانی را در هم شکند و لقب مشهور ترین و محبوب ترین کوهنورد جهان را به خود اختصاص دهد. وی توانست قله های که بیش از هشت هزار متر ارتفاع دارد را فتح کند و لقب برترین بدلکار کوهنورد حرفه ای را در پرونده صعودهای خود قرار دهد.

بدون شک این امر تنها دلیل مشهوری ‌ات و شهرت وی نشده است و صعود این کوهنورد حرفه ای از قله اورست دلیل بارز این محبوبیت به شمار می آید. در طی روزهای کاری و ورزش حرفه ای این ورزشکار بی نظیر روزهای بسیار سختی را گذراند و توانست چشم همگان را به تبحر و حرفه ای بودن خود در زمینه کاری ‌اش بدوزد.

از آنجایی که اولین کوه بلند دنیا اورست است و صعود از آن بدون شک با مشکلات بسیاری همراه است صعود از این قله یکی از برجسته ترین افتخارات هر کوهنورد به شمار می آید. امری که شاید حرفه ای ها هم با تجهیزات فنی بسیار نتوانند به راحتی به آن دست پیدا کنند اما مسنر توانست در این راستا نیز چشم جهانیان را به حرفه ای بودن خود خیره نگه دارد.

در ادامه شما را با افتخارت این ابر قدرت بیشتر آشنا خواهیم کرد. اگر به کوهنوردی علاقه مند هستید و تمایل دارید پیشکسوتان را در سرلوحه کاری روند روزمره ورزش های حرفه ای خود قرار دهید به شما توصیه می کنیم با ما همراه باشید.

 

مشهورترین کوهنورد جهان و صعود به قله اورست

مشهورترین کوهنورد جهان مسنر شاید شبیه خیلی از افراد دیگر توانست قله اورست را فتح کند اما تفاوت صعود وی با سایرین دلیل این تمایز بارز به شمار می آید.

در سال ۱۹۷۸ خبر صعود مسنر به قله اورست سبب شد طرفداران این کوهنورد حرفه ای  به وجد آیند و چشم به قله اورست برای صعود او بدوزند؛ اما همراهان و هم تیمی های وی نتوانستند وی را در این افتخار همراهی کنند.

به دلیل بیماری های ناشی از ارتفاع زدگی و سرگیجه های بسیار شدید همراه با تنگی نفس این صعود در نیمه راه باقی بماند و وی چشم طرفداران خود را با دیگر به قله اورست دوخت. بدون شک وی این بار راه صعود را تنها در پیش گرفت تا دیگر وجود هم تیمی های ضعیفش مانع از صعود او نشوند.

همه حرفه ای ها و فنی کاران به خوبی می دانند که صعود به قله اورست بدون در اختیار داشتن کپسول اکسیژن امری امکان ناپذیر است به شکلی که افراد انگشت شماری قادر به چنین کاری شده اند. این امر در حالی برای مسنر اتفاق افتاد که بدون کپسول اکسیژن و به تنهایی توانست موفق به صعود قله اورست شود.

همه طرفداران وی این کار را یک دیوانگی محض می دانستند اما وی توانست در این راه موفق شود و در لوح افتخارات خود این مهم را نیز به ثبت برساند.

مشهورترین کوهنورد جهان و زندگی نامه وی

مشهورترین کوهنورد جهان مسنر به عنوان یک کوهنورد حرفه ای، ماجراجو، کاشف، قطب نورد، کویر نورد و نویسنده اهل ایتالیا شهرت گرفته است و زندگی او به قدری پر فراز و نشیب است که به صورت خلاصه و تیتر وار نمی توان از ناملایمات زندگی وی گفت.

بی شک لقب مرد اولین ها و بهترین کوهنورد جهان لقب کمی است برای این بزرگ مرد تاریخ که توانست قدرت کوه ها را با دستان خود جابجا کند. مسنر از دوران کودکی کوهنوردی را با پدرش جوزف آغاز کرد و زمانی که تنها ۵ سال داشت توانست همراه با پدرش اولین صعود خود را تجربه کند.

علاقه وی به کوه های آلپ سبب شد تا بیش از هر زمان دیگری این حرفه را به صورت حرفه ای با بردارش گونتر آغاز کند. از آنجایی که زندگی در یک خانواده پر جمعیت برای او افتخار بود در کنار هشت برادر و یک خواهر خود این بار با برادر دیگرش هابرت توانست قطب نوردی را به شکل حرفه ای تر تجربه کند.

از سن سیزده سالگی به صورت حرفه ای ورزش کوهنوردی را آغاز کرد و توانست با بنیان گذاری کوهنوردی به سبک آلپی این سبک از کوهنوردی را به شکلی جدی دنبال کرد به شکلی است که از پایه کوه بدون تشخیص مسیر تشخیص راه آغاز می شد.

در سال ۱۹۷۰ مسنر اولین سفر خودش به قله هیمالیا تجربه کرد و این تجربه را همراه با برادرش گونتر به ثبت رساند؛

اما حادثه تلخ آن زمانی رخ داد که در مسیر برگشت راهی برای بازگشت در پیش روی آن ها نبود و به ناچار مسیر دیامیر را برای این تجربه تلخ آغاز کردند به شکلی که برادرش را در طی این بازگشت از دست داد و به دلیل سقوط بهمن خود نیز ده انگشت پایش را از دست داد و نقدهای بسیاری به وی شد زیرا  تجربه ناکافی که برای این صعود سخت انتخاب کرده بود سبب مرگ برادرش شده بود.

 مسنر مرد اولین ها بود و برای اولین بار توانست ۱۴ قله ۸۰۰۰ متری جهان را فتح کند و این افتخار آفرینی را از آن خود کند. بدون شک صعود تمام این قله ها همانند قله اورست بدون کپسول صورت گرفته بود که نظرات دکترها را برای این غیر ممکن به جد رد می کرد.

مسنر در کنار این که کوهنورد بسیار فنی و حرفه ای بود توانسته بود قطب های زمین را نیز پیمایش کند و صحراهای بزرگی را نیز طی کنند. بی شک نام ابر مرد نهادن بر وی کم است زیرا او فاتح هفت قله مرتفع هفت قاره جهان است که این امر کارنامه کاری وی را بسیار درخشان کرده است.

مشهورترین کوهنورد جهان و پایان دوره کاری وی

مشهورترین کوهنورد جهان مسنر پس از اینکه پا به سن گذاشت و دیگر توان افتخار آفرینی نداشت در سال ۲۰۰۳ توانست موزه کوهنوردی مسنر را به اتمام برساند و در سال ۲۰۶۶ در قالب ۵ موزه در نقاط کوهستان آلپ این منطقه را به پر بازدید ترین مناطق کوهنوردی تبدیل کرد.

در این موزه شما شاهد عکس ها و تجهیزات مخصوص کوهنوردی و راهنمایی های ویژه مسنر برای صعود هستید. همین طور در کنار این عکس ها شما شاهد ادوات و وسایل مورد نیاز برای کوهنوردی خواهید بود.

اینکه مسنر توانسته بود به تمام قلل مرتفع دنیا صعود کند امری شگفت انگیز محسوب می شد اما این مهم که تمام این صعودها بدون استفاده از کپسول اکسیژن صورت گرفته است نشان از بلوغ فکری و تفکر فرا بشری این فرد دارد که چشم جهانیان را به سمت خود خیره نگه داشته است و هنوز از وی به عنوان ابر قدرت کوهنوردی یاد می شود.

سخنان برگزیده مشهور ترین کوهنورد جهان

مشهور ترین کوهنورد جهان مسنر در پایان عمر خود به این مهم اشاره داشت که بدون خطر مرگ کوهنوردی دیگر یک کوهنوردی نیست ولی عنوان کرده است که به دنبال صعود و فتح هستم و فکر کردن به مرگ هرگز دلیل موفقیت من نبوده است.

زنده ماندن هدف من برای رسیدن به خطر گریختن از مرگ بوده است و این امر هماره پیروزی های مرا موفقیت آمیز تر از قبل کرده است.

کوهنوردی هنر زنده ماند در شرایط سخت است حتی اگر مرگ در یک قدمی شما باشد. وی همچنین گفته است که بهترین کوهنورد کسی است که بدون تجربه های احمقانه همیشه برای بزرگ ترین کارها هدفش زنده ماند است.

وی عنوان کرده است که شما باید سقف توانمندی های خود را بشناسید و خود را وادار به کاری نکنید. زمانی که توانایی انجام دادن کاری بیشتر از حد شما است بدون شک باید یک پله به عقب برگردید در غیر این صورت شما کشته خواهید شد. هنر کوهنوردی زنده ماند در شرایط سخت است نه مردن.

 

مشهورترین کوهنورد جهان و حضور وی در تهران

مشهورترین کوهنورد جهان پس از مسنر پیتر هبلر است که توانست بدون کمک گرفتن از کپسول اکسیژن پس از مسنر صعود به قله اورست را در رده افتخارت خود قرار دهد و رکورد مسنر را بشکند. چندی پیش انجمن و فدراسیون کهنوردی ایران از این کوهنورد حرفه ای برای راهنمایی بیشتر کوهنوردان حرفه ای به ایران دعوت کرد.

وی در سال ۱۹۴۲ در شهر مایروفن اتریش متولد شده است و در لیست افتخارات خود صعود به کوه راکی، نشنال پارک و بسیاری کوه های صعب العبور را قرار داده است.

قلل هشت هزار متری همچون چوآیو، ناتگارپاربات، کانچن، چونگا و گاشربروم نیز در صعودهای عالی و متمایز این کوهنورد حرفه ای قرار گرفته است. حضور ایشان در ایران هماره برای پیشرفت کوهنوردان ایرانی بسیار موثر است و ایشان مربی گری تیم کوهنوردی و اسکی را برای افراد حرفه ای به صورت دوره ای در چند دوره متوالی برگزار کرده است.

 کلام پایانی پیرامون مشهور ترین کوهنورد جهان

مشهور ترین کوهنورد جهان بی شک با شناخت توانمندی های خود و تقویت کردن آن توانست متفاوت تر از سایرین در زندگی حرفه ای و ورزشی خود بدرخشد. برای سرلوحه قرار دادن این پیشکسوت در ابتدا توانمندی های خود را بشناسید و سپس با پر رنگ کردن آن در هر زمینه ای راه را برای صعود و موفقیت برای خود هموار کنید.

متفاوت زندگی کردن به تمرین، تمرین و تمرین نیازمند است. پس برای قوی تر گام برداشتن بیشتر از دیگران تمرین کنید و این سختی ها را برای خاص تر شدن هر روز با خود مرور کنید.

 

 

یک نظر در “با مشهورترین کوهنورد جهان آشنا شوید

  1. 77amirgh@gmail.com گفت:

    عالی بود
    سپاسگزارم ?

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *